Elképesztő drágulás a magyar piacokon: ennyiért adják most a retket, újhagymát

Elképesztő drágulás a magyar piacokon: ennyiért adják most a retket, újhagymát

agrarszektor.hu
Nemcsak a hónapos retek, de az újhagyma ára is emelkedett a Budapesti Nagybani Piacon a tavalyi évi azonos időszakában mért értékhez képest. A jó hír, hogy a hazai termékek mindkét zöldségféléből egész évben jelen vannak a boltokban és piacokon, ezek erősödésével pedig az importtermékek kifutnak a kínálatból.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján 2020-ban Magyarországon rekordmennyiségű, 3,97 ezer tonna retek termett. Ez 26%-kal volt több, mint az előző évben. A retket jellemzően kisebb légterű, fűtetlen vagy enyhén fűtött fólia, illetve síkfólia és fátyolfólia alatt termesztik, elsősorban Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyében. A belföldi hónapos retek egész évben jelen van a Budapesti Nagybani Piac kínálatában - olvasható a Vg.hu oldalán.

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) információi szerint a hónapos retek termelői csomónként 193 forintba került 2022 1-13. hetében, ami 12%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest. Ugyanebben az időszakban az olaszországi importból származó hónapos retek nagykereskedelmi ára (136 forint/csomó) 7%-kal csökkent. A hazai felhozatal bővülésével - a korábbi évekhez hasonlóan - az idei évben is kifut az importtermék a kínálatból.

A bécsi nagybani piacon a belföldi hónapos retket csomónként 0,5-0,6 euró áron értékesítették, illetve a kínálatban szerepelt olaszországi hónapos retek is csomónkénti 0,45-0,55 euró áron. Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban évente 245-255 ezer tonna hónapos retket termesztenek, a négy legnagyobb, meghatározó termelő: Németország, Franciaország, Olaszország és Hollandia. A termelés több országban szinte egész évben folyamatos, ezeken a helyeken az úgynevezett a salátagyárakhoz hasonló, zárt termesztőrendszerű "retekgyárak" jöttek létre.

A rekord retekterméssel szemben újhagymából 2020-ban az előző évinél 12%-kal kevesebb, 2,07 ezer tonna termett Magyarországon - idézte a KSH adatait az AKI. Belföldi újhagymát egész évben kínálnak a Budapesti Nagybani Piacon. Az újhagyma termelői ára 25%-kal (csomónként 202 forint) emelkedett 2022 1-13. hetében az egy évvel korábbihoz képest. Az Olaszországból származó újhagyma nagykereskedelmi ára csomónként 194 forint volt ugyanekkor, ami 4%-kal magasabb, mint az egy évvel korábbi. A hazai felhozatal bővülésével az idei évben is várhatóan eltűnik az importból származó újhagyma a kínálatból. A KSH adatai szerint Magyarországon 1,17 ezer tonna póréhagyma termett 2020-ban, ami 20%-kal kevesebb, mint a 2019. évi.

A KSH külkereskedelmi adatbázisában a póréhagyma, a téli vagy salottahagyma és a metélőhagyma együtt szerepel. E termékek behozatala 43%-kal 823 tonnára csökkent, kivitelük 80%-kal 81 tonnára esett 2021-ben az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi póréhagyma egész évben jelen van a Budapesti Nagybani Piacon, importversenytárs nélkül. Az AKI adatai szerint a póréhagyma termelői ára 33%-kal (darabonként 277 forint) emelkedett 2022 1-13. hetében az egy évvel korábbihoz képest.

A 13. héten a belpiaci fürtös paradicsomnak mérettől függően kilogrammonként a leggyakoribb ára 1050-1150 forint volt, míg az import fürtös paradicsom kilogrammonként 900-950 forintért került a Budapesti Nagybani Piac választékába. A belföldi termesztésű, 30-70 mm vállátmérőjű, tölteni való édes paprika a 2021-es év azonos heti áránál 32%-kal magasabb, kilogrammonként 1000 forintba kerül, a hazai kaliforniai paprikát pedig kilogrammonként 1300 forint áron kínálták. A lecsópaprikának 815 forint kilója, ami 32%-kal haladta meg az 52 héttel korábbit. Drágult a kígyóuborka is: a 400-500 gramm méretű belpiaci termék kilogrammonként 800 forintért szerepelt a kínálatban, szemben a tavalyi 13. heti kilogrammonként 550 forint leggyakoribb árral. Az Olaszországból importált sárgarépa csomónkénti 320 forintos ára 14%-kal emelkedett a 2021-es év 13. hetéhez viszonyítva. A lédig hazai sárgarépát 165, a petrezselyemgyökeret kilogrammonként 550 forint (az egy évvel korábbit 10%-kal, illetve 22%-kal meghaladó) leggyakoribb áron értékesítették. A hazai almák közül az Idared kilogrammonként 288 forint heti átlagára 3%-kal emelkedett, míg a Gala 315, a Starking 335 és a Golden fajtakörbe tartozó almák kilogrammonként 310 forint leggyakoribb ára 12%-kal, 7%-kal és 6%-kal csökkent.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?