2024. november 21. csütörtök Olivér
Ömlik az import sajt Magyarországra: tele vannak vele a boltok polcai

Ömlik az import sajt Magyarországra: tele vannak vele a boltok polcai

agrarszektor.hu
Az utóbbi hetekben szembesülhettünk azzal, hogy egyes tejtermékek ára csökkenésnek indult itthon. Ennek az az oka, hogy az Európai Unióban két hónapja csökkennek a tejfelvásárlási árak, és vannak tejfeleslegek. Magyarország tejágazata mindössze 1-1,5%-a az uniós piacnak. A magyar tejpiac nagyon kitett az uniósnak

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető-igazgatója, Harcz Zoltán az Infostartnak elmondta, hogy Magyarország tejágazata - beleértve a tejtermelést és a tejfeldolgozást - mindössze 1-1,5%-a az uniós piacnak. A magyar tejpiac nagyon kitett az uniósnak. Az EU-ban a tejtermékek ára tavaly ősszel elérte a csúcspontot, és azóta egy lassú visszarendeződés indult el. Két hónappal ezelőtt fejeződött be az uniós nyers tej áremelkedése, azóta nagyon szerényen, 1 százalék alatti mértékben csökkennek ezek az árak. A szakember hozzátette, hogy ha Európában akár az infláció csökkenése, akár a túlkínálat miatt elindul az árak lassú visszarendeződése, akkor tudni lehet, hogy néhány hónapon belül itt is elindulnak lefelé az árak.

EZ IS ÉRDEKELHET

Decemberben a magyar nyers tej kilogrammonkénti átlagára 222 forint, januárban pedig 223 forint volt. Harcz Zoltán úgy véli, hogy ezzel Magyarországon is elértük a plafont. A hazánkban értékesített tej nagyjából 90-95 százaléka egyébként a mai napig ezen a magas áron kel el. Elmondta azt is, hogy persze, vannak szerződéseken kívüli spot- vagy azonnali ügyletek, ezeken jellemzően a tejfelesleg cserél gazdát. Európában más országban is alakultak ki tejfeleslegek, sok esetben a magas gázárak miatt a tejporító üzemek is csak takarékon működtek. Most pedig épp ez a tejfelesleg keresi a gazdáját, és ha sajtimport formájában eljut Magyarországra, akkor generálhat árcsökkenést. Az elkövetkezendő időkben könnyen lehet, hogy az uniós árak csökkenése a magyar nyers tej és a magyar feldolgozott tejtermék árában is megjelenhet.

Harcz Zoltán elmondása szerint körülbelül minden második kilogramm Magyarországon polcra került sajt import, a vajaknál és joghurtnál 60-70 százalékos az import aránya. Továbbá kiemelte, hogy a szervezetnek nincs és nem is szabad, hogy rálátása legyen arra, hogy az adott kiskereskedelmi láncok és a tejfeldolgozók megállapodásai alapján milyen paraméterek és milyen árak mellett értékesítik a termékeket.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?