Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A háztartási fogyasztás alapvetően GDP, reáljövedelem függő - közölte a főtitkár. 2023-ban a kereskedelem elszakadt a fogyasztástól, ennek az egyik olvasata az, hogy az emberek többet költöttek egyéb szolgáltatásokra.
A fogyasztási szerkezet átalakulása figyelhető meg jelenleg Magyarországon. Jelenleg 100 forint GDP-ből 60 forintot költünk fogyasztásra, ez Szlovákiában 67 %, Norvégiában 37% - sokat elárul a gazdaság szerkezetéről. Persze a fogyasztásnak van ciklikussága, gondoljunk csak az év eleji prémiumokra. A kereskedelem a gazdaság fő drivere lehetne, Magyarországon azonban ez nem így van
Az élelmiszerek aránya folyamatosan nő - ez a fejlettebb gazdaságokban nem így van. Miért van ez a magyar sajátosság? Mert a fogyasztási szerkezet átalakul - írja a Pénzcentrum. E mögött jövedelmi egyenlőtlenségek vannak: a legfelső 20 és a legalsó 20 százalék jövedelme egyre távolodik egymástól. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon erősödik az elszegényedés - ezt mutatja, hogy nő az élelmiszerre költött összeg - hívta fel a figyelmet előadásában.
A kiskereskedelmi szektor nyereségszintje 2-3% körül alakul, ami azt jelenti, hogy a kiskereskedelmi adó gyakorlatilag elvitte a nyereséget - jelntette ki Kozák Tamás. Kiemelte, a legkisebb és a legnagyobb árbevételű kategóriában figyelhető meg a legkomolyabb visszaesés, a középkategóriás cégek hozzák a nyereséget. Az árrés szint is folyamatosan csökken, tehát ez azt jelenti, hogy a kereskedők nem hárították tovább az elmúlt évek során keletkező pluszköltségeket.