Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Groenten & Fruit felmérése szerint a német szupermarketek a holland és a belga áruházláncoknál lényegesen nagyobb mértékben alkalmazzák fogyasztói áraikban a zöldség-beszerzési piacokon tapasztalható árcsökkenést. Ez különösen szembetűnő, ha az előző évek átlagáraival hasonlítjuk össze a jelenleg tapasztalható fogyasztói árakat: Németországban a márciusi árszint már a 2022-es alatt volt, ami azt jelenti, hogy átlagosan 33%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban - írja a FruitVeB.
Ugyanakkor Hollandiában a friss zöldségek kiskereskedelmi ára márciusban csak 4%-kal volt alacsonyabb, mint 2023 márciusában. Belgium már rendelkezik az áprilisi inflációs adatokkal is, amelyek szerint 2023-hoz képest 6%-kal alacsonyabb a zöldségek kiskereskedelmi átlagára.
A Benelux államok és Németország közötti hatalmas eltérés a spanyol zöldségek tavalyi extrém magas áraival magyarázható. A német piac ugyanis a beszerzési módszerek eltérése miatt érzékenyebb az áringadozásokra, ami azt jelenti, hogy 2023-ban magasabb árakat fizettek. Az egy évvel korábbi árakkal történő összehasonlítás esetén tehát a német importőrök számára az idei árak relatíve jóval alacsonyabbak, mint a tavalyiak, ráadásul ezt az árkedvezményt a holland és belga kiskereskedőkhöz képest az áruházláncok jóval közvetlenebbül adják tovább a vevőknek. Ennek oka, hogy a holland szupermarketek kiskereskedelmi áraikat inkább a szerződésekben szereplő rögzített beszerzési árak alapján kalkulálják, mivel így az üzletek kevésbé kockáztatják az olyan árcsúcsok kialakulását, mint amilyet 2023-ban tapasztalhattak a német vásárlók.