A kamatokon híztak tavaly a húsfeldolgozók

A kamatokon híztak tavaly a húsfeldolgozók

Sorra jelennek meg ma a vállalatok 2023-as beszámolói, a közzétett eredmények pedig első látásra váratlanul jó eredményeket jeleznek egyes húsipari cégeknél, így például a Picknél és különösen a kaposvári Kometánál. Más húscégek helyzete már nem ilyen fényes, és a számokat közelebbről megnézve kiderül: nem a húskészítmény-gyártás, hanem a magas kamatszintekből következő pénzügyi eredmények hoztak pozitívumot a borús 2023-as összképbe.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A nagyobb húsfeldolgozók esetében több helyen, így a Kometa és a Pick esetében is meglepően jó számokat látunk a ma megjelent éves beszámolókban, amely azért is érdekes, mert a 2023-as év magas alapanyag-költségei és az áremelési kísérletek nehézségei után rosszabb számokat várt a szakma. A beszámolókat közelebbről megnézve azonban kiderül: a legtöbb helyen nőtt ugyan az árbevétel, de az üzemi eredmény esett, máshol csak kisebb mértékben nőtt.

A kamatokkal gyúrta ki magát a Kometa

46,9 milliárdról 55 milliárd forint fölé tudta emelni a belföldi értékesítés nettó árbevételét a Kometa 99 Zrt. A kaposvári húsfeldolgozó tevékenységében jelentős részt tesz ki az export, ez még nagyobb mértékben nőtt, az egy évvel korábbi 30,2 milliárdról csak 38,5 milliárdra.

Ez ugyanakkor a több mint 93 milliárdos összesített árbevétel mellett továbbra is 3 százalék körüli megtérülést jelent. Fontos szempont ráadásul az is, hogy a cég üzemi eredménye ugyan nőtt, 1,5 milliárdról 1,8 milliárd közelébe, de ennél lényesen nagyobbat emelkedett a pénzügyi műveletekből származó bevétel.

A fizetendő kamatkiadások ugyan szintén nőttek, a 2022-es 936 millióról 1,13 milliárd fölé, de a cég által kapott kamatjellegű bevételek ennél is nagyobb mértékben, mintegy 1 milliárddal növekedtek tavaly. A pénzügyi műveletek eredménye így a 2022-es mínusz 239 millióról plusz 1,3 milliárd fölé nőtt.

A béremelési igények a kaposvári cégnél megértő fülekre találtak, a vállalat külön soron közli a bérköltségeket, amelyek csaknem 1,5 milliárd forinttal nőttek az előző évhez képest. A Kometa így 2023-ban már több mint 6,9 milliárd forintot fizetett dolgozóinak.

Csökkenő üzemi, növekvő pénzügyi eredmény Szegeden

Ez megnyugtató teljesítményt jelent a 83 milliárdot meghaladó összesített árbevételhez képest, amely csaknem 60 milliárd belföldi -, és 23 milliárdos exportértékesítésből fakad. Az árbevétel egyébként a tavalyi rekordinfláció ellenére csak kismértékben nőtt belföldön és külföldön egyaránt, idehaza alig 1,8 és külföldön is csak kicsit több mint 1 milliárddal növelte bevételét a cég.

A Pick esetében figyelemreméltó, hogy nem csak bevételeiben, hanem kiadásaiban is jól alakultak a számok a kamatokat illetően. Az elszálló kamatkörnyezet dacára a cég korábbi 500 milliós kamatkiadását még csökkenteni is tudta, 458 millióra. A bérköltségek viszont itt is nőttek, több mint 300 millió forinttal több személyi jellegű ráfordítást, összesen 11,5 milliárdot fizetett tavaly a Pick.

Továbbra is súlyos mínuszok a Pápai Húsnál

Csökkenteni tudta adózott veszteségét a már tavaly is kemény számokat közlő Pápai Hús.

A vállalat ráadásul csak korlátozottan tudott élni a Szegeden és Kaposváron bevált recepttel: a pénzügyi műveletek eredménye az előző évi mínusz 334 millióról 2023-ra mínusz 223 millióra olvadt. A fizetendő kamatoknál még rosszabb a kép: a korábbi 215 millió helyett 445 milliós adósságszolgálat terhelte a pápai vállalatot, igaz, ebből 318-at kapcsolt vállalkozásoknak fizetett meg.

Jó hír, hogy az értékesítés árbevétele itt is nőtt, 21 milliárdról 25,8 milliárdra, amelynek szerkezetében messze a belföldi eladások domináltak – Magyarországon mintegy 5 milliárddal többért értékesítette termékeit a Pápai Hús.

12 milliárdos árbevétel, mikroszkopikus eredmény Gyulán

Akadnak olyan vállalkozások is, amelyek valahol a nulla-plusznulla sávjában tudták zárni a tavalyi évet.

Az árbevétel ráadásul főleg belföldön nőtt, 8 milliárdról 9,85 milliárdra, az exportértékesítés mindössze 12 millió forinttal emelkedett, alig 2 milliárd fölé.

A veszteséges működés elkerülésében itt is a pénzügyi műveletek osztálya jelentette a felmentősereget. A 2022-es 42,7 milliós veszteség helyett tavaly már 79 milliós pozitívumot mutatott a vállalat ezen a soron. Vagyis az üzemi eredmény romlása mellett a pénzügy tudta a veszteség helyett a plusznullás felszínen tartani a gyulai húsipari céget.

Kaiser Food: üzemi szinten zuhanást hozott 2023

A vállalatnál a nagymértékű infláció ellenére csak kismértében nőtt az árbevétel, 11,35 milliárdról 11,74 milliárd közelébe. Igaz, ebből 7,38-at az exportértékesítés tesz ki, amely jóval fontosabb tényező a cég életében, mint a belföldi értékesítés 4,35 milliárdos tétele. Fontos megjegyezni, hogy igazán jelentős növekedést sem a hazai, sem a külföldi értékesítésben nem ért el a cég. Érdekesség, hogy a cég bérköltsége is alig nőtt, 1,325 milliárdról 1,34 milliárdra emelkedett.

A vállalatnál kisebb mértékben, de szintén segítettek a pénzügyi műveletek: a korábbi mínusz 172 millió helyett csaknem 103 milliós pluszt mutat ez a sor, vagyis a 117 milliós adózott eredmény nagyját végső soron nem a gyártás, hanem ez a tevékenység tette lehetővé.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?