Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Továbbra is emelkedő tendenciát mutat az EU-ban a tehenenkénti átlagos tejhozam, ami 2023-ban elérte a 7791 kg-ot. A legmagasabb, 10728 kg-os hozamot Észtországban regisztrálták, a második helyezett pedig Dánia lett 10400 kg-mal. A legalacsonyabb hozamok 3591 kg-mal Bulgáriában és 3425 kg-mal Romániában voltak. A fő tehéntejtermelő tagállamok közül a látszólagos hozamok Hollandiában és Németországban az uniós átlag felett, Franciaországban, Lengyelországban és Olaszországban viszont kissé az átlag alatt voltak. Egyes tagállamokban jelentős a nem tehéntej-termelés is. Spanyolország 2023-ban 1,1 millió tonna anyajuh- és kecsketejet termelt, Görögország 0,9 millió tonnát, Franciaország pedig 0,8 millió tonnát, míg Olaszország 0,7 millió tonna tehenektől eltérő állatokból származó tejet termelt, és ezzel egyedül adta az EU szinte teljes bivalytej-termelését.
A tejtermelés koncentrációja továbbra is jellemző az EU-ban: az unió nyers tehéntejének mintegy kétharmadát, 65,2%-át Németország, Franciaország, Lengyelország, Hollandia és Olaszország adta 2023-ban, ezeknek a tagállamoknak a tejüzemei feleltek az uniós feldolgozás 66%-áért is. Németország egymagában a teljes uniós termelés több mint egyötödét, 21,9%-át biztosította, a német tejüzemek pedig a teljes feldolgozás 22,4%-át adták.
Jelentősen visszaestek az árak 2023-ban
A tejárak 2023-ban átlagosan 6,5%-kal csökkentek az előző évhez képest, ami a 2022-es 36,6%-os emelkedés után jelentős visszaesésnek számított. Néhány fő tejtermelő tagállam esetében a becslések szerint a tej ára az átlagosnál is nagyobb mértékben csökkent 2023-ban: Írországban 27,1%-kal, Hollandiában 18,4%-kal, Németországban 14,2%-kal és Lengyelországban 9,4%-kal estek vissza az árak. Ezzel szemben - többek között - Spanyolországban 21,2%-kal, Franciaországban pedig 5,7%-kal voltak magasabbak az árak.
A tejfeldolgozás terén a sajt és a vaj előállítása dominált: a teljes tej mintegy 70%-át használták fel erre a célra. Az EU-ban 2,3 millió tonna vaj és úgynevezett „sárga termékek” (például vajolaj és olvasztott vaj) előállításához 45,4 millió tonna teljes tejre volt szükség 2023-ban. A vaj és a sárga termékek előállítása 42,4 millió tonna sovány tejet is eredményezett. További 13,8 millió tonna sovány tej keletkezett a tejszín előállítása révén és 0,8 millió tonna egyéb friss termékekből. A keletkezett sovány tejet 84,9 millió tonna teljes tejjel együtt használták fel egyéb tejtermékek feldolgozására. A 17,4 millió tonna fölözött tejből az 58,2 millió tonna teljes tejjel együtt 2023-ban 10,6 millió tonna sajtot állítottak elő az EU-ban.
Németország vezető szerepe a feldolgozásban is megmutatkozott: itt állították elő a legtöbb fogyasztói tejet, savót, vajat és sajtot az EU-ban. A sajttermelésben Németországot Franciaország és Olaszország követte, míg Hollandia a savótermelésben, Írország pedig a vajtermelésben játszott kiemelkedő szerepet.