Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az új európai uniós Közös Agrárpolitika támogatási ciklusában egy jelentősen megújult, a jelen klimatikus kihívásaira megfelelő válaszokkal szolgáló eszköztárat alakított ki az agrártárca annak érdekében, hogy a gazdálkodókat érdekeltté tegyék a különböző vízmegtartási termelői gyakorlatok alkalmazásában. Ilyen ösztönző többek között, hogy az időszakosan víz borította területek támogathatóvá váltak a területalapú támogatási rendszerben, az Agro-ökológiai Program keretében jutalmazva azokat gyakorlatokat, amelyek a talajszerkezet javításán keresztül segítik a talajnedvesség megőrzését. A belvíz vagy éppen az időszakos vízborítás megőrzési kötelezettségének vállalása pedig az Agrár-környezetgazdálkodási Program szántóra vonatkozó előíráscsomagjában jelenik meg - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.
Mivel az egyik leginkább vízfüggő ágazat az agrárium, mely a klímaváltozást közvetlenül a vizek mennyiségén, eloszlásán és minőségén keresztül érzi meg, lényeges, hogy a termelők éljenek a vízvisszatartási infrastruktúra fejlesztésére és fenntartására irányuló pályázati konstrukciók támogatási lehetőségeivel.
A gazdálkodóknak évről évre azzal kell szembesülniük, hogy a víz körforgásának a sebessége egyre nő, mely jelenség extrém szárazáshoz vagy heves esőzésekhez és árvizekhez vezethet. A kiszámíthatatlan időjárás miatt várhatóan jövőben is gyakran kell felvenni a küzdelmet az aszályos időszakokkal, ezért a gazdálkodói károk megelőzése és mérséklése érdekében, az öntözésfejlesztési beruházások megvalósításán túl előtérbe kell helyezni a termelésbiztonságot erősítő, a vízmegtartást és a talajnedvesség megőrzését szolgáló gyakorlati technológiai megoldásokat.
A talajkímélő gazdálkodással kapcsolatban számos hasznos tájékoztató anyag segíti a termelők munkáját, melyeket az Agrárminisztérium tematikus weboldalán, a kap-gov.hu-n találhatnak meg az érintettek, amelyek közül a növekvő tudatosságról a szántóföldi talajmegmunkálás gyakorlatában ezen a linken, a mezőgazdasági támogatáspolitikában idén új előírással bővülő vízmegtartás elősegítésével kapcsolatban pedig ezen az oldalon találhatók hasznos információk.