Új őrület a magyar kertekben: egyre többen ültetnek ilyen gyümölcsöket
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
Az árpát világszerte 90-95 millió hektáron termesztik, itthon a vetésterület nagysága szerint a gabonafélék között - a kukorica és a búza után - a harmadik helyet foglalja el.
Felhasználhatósága szerint az árpa lehet igen értékes abraktakarmány - mely a sertéstenyésztők számára szinte nélkülözhetetlen -, lényeges nyersanyaga a maláta, ami sörgyártásnak is fontos, de emberi fogyasztásra is alkalmas, például kásaként (árpagyöngy). Takarmányozási célra nagyobbrészt őszi árpát termesztenek, ami rendszerint többet terem, mint a tavaszi árpa. Utóbbi túlnyomó része söripari alapanyagként, mint sörárpa kerül felhasználásra, és az említett árpagyöngyöt is a tavasz árpából állítják elő. Érdekesség, hogy az árpát már a kőkorszakban is ismerhették, hiszen visszamaradt leletekben a búzával együtt megtalálták - ez azt bizonyítja, hogy az árpa egyike a legrégebben termesztett gabonaféléknek. Vélhetően Elő-Ázsiában keletkezett.
Az árpa termesztése és ápolása
A termesztést külön kell választani az őszi és a tavaszi árpa esetében: a vetésidő szeptember második felére, október elejére tehető. Az őszi árpát gabonasortávolságra vetik, a vetésmélység 3-5 centiméter. A túl korai fejtrágyázás azonban a felfagyott őszi árpán rendszerint káros. Az őszi árpa hazánkban az északi, hideg klímájú tájak kivételével lényegében mindenütt termeszthető. Általában a gyengébb adottságú búzatalajokon és a jobb rozstalajokon termeszthető eredményesen. Az előveteményekre nem igazán igényes, mint például a búza. A legkorábban aratható gabonaféle, hiszen már nyáron, június közepén vagy második felén beérik. Az aratással nem érdemes késlekedni, mivel a túlérett árpa kalászai letöredeznek és nagy lesz a szemveszteség. A szalmatermés pedig csak almozásra használható, takarmányozásra nem.
A tavaszi árpa esetében a termesztési cél szerint kell megválasztani a fajtákat, emellett fontos a termesztési feltételek és a fajták igényeinek a figyelembevétele is. Éghajlati igényeket tekintve is külön kell választani egyes fajtákat, hiszen például a sörárpa igényesebb, mint a takarmányárpa. Utóbbi ezért az aszályos tájak kivételével minden területen termeszthető, előbbi azonban a csapadékos, mérsékelten meleg tájakat kedveli. A talajra is igényes gyenge gyökérzete miatt, ezért a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajokban termeszthető sikeresen. Az elővetemény is fontos, azok a legjobbak, melyek gyommentesen, jó kultúrállapotban hagyják vissza a talajt. A legmegfelelőbb erre a célra például a burgonya, silókukorica vagy a cukor- és takarmányrépa. Az ideális termésmennyiség és minőség eléréséhez elengedhetetlen az optimális mennyiségű és tápanyagarányú műtrágyázás. A műtrágyázás módja hasonló a többi kalászoséhoz.
A tavaszi árpatermesztés fontos feltétele a korai vetés és a jó minőségű vetőmag. Maga a vetésidő mindig a kitavaszodástól és a talaj állapotától függ. Ezért február végén, március elején amint megszikkad a talaj annyira, hogy rá lehet menni, elő kell készíteni a magágyat és elvetni. A korán elvetett árpa gyorsan kel, jól bokrosodik és kevesebbet szenved a szárazságtól. De ha csak későn tudják vetni, nem bokrosodik, alacsonyabb marad, és az érése is elhúzódik, ami a sörárpánál a termés csökkenésén kívül minőségi romlást is okozhat. A tavaszi árpát is gabonasortávolságra vetik, a vetésmélység 3-5 centiméter.
Az árpa betegségei és kártevői
Az őszi árpa legfőbb „ellenségei” a helmintospóriumos csírapusztulás, az árpatő gombája. Emellett a tifulás vetésrothadás és a fuzáriumos gyökérrothadás is okozhat fejfájást. Drótférgek és cserebogárlávák egyaránt megjelenhetnek, a szárat és a lombot pedig az árpabogarak, a levéltetvek. A tavaszi árpa a gyomokra is érzékeny, ezért a gyomirtás nagyon lényeges feladat. Főbb betegsége a lisztharmat és az árpaporüszög, de a levélfoltosság és a sárgarozsda is előfordulhat.
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Egyre többen érzik ezt, ahogy a klímaváltozással összefüggésbe hozható természeti csapások vagy más jelenségek a mindennapok részévé válnak.
Chilében is megalakult az úgynevezett vetőmagőrök mozgalma, akik a hagyományos növényfajták megmentését tűzték ki célul maguk elé.
2024 októberében a magyar gazdák 36,4 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.