Nincs elég magyar burgonya, ömlik az import az országba: durva, honnan jön
Az elmúlt években a hazai burgonyatermés rendszerint már január végére vagy február közepére elfogy, így tavaszig sem tart ki.
A havasi cincér a cincérek családjába tartozó, 1,5-3,8 cm hosszúságú védett bogárfaj. 2019-ben Magyarországon az „Év rovara”.
A havasi cincér jellemzői és megjelenése
A havasi cincér Közép- és Dél-Európa hegyvidékein, hazánkban középhegységek bükkerdeiben él. Nem túlzás azt állítani, hogy Európa egyik legszebb bogara. Sűrű, kék vagy kékesszürke szőrzete és szárnyfedőkön, illetve az előháton látható bársonyfekete rajzolata alapján összetéveszthetetlen. A hím csápja hosszabb, mint a teste. Lárvája a idősebb beteg bükkfák törzsében fejlődik több évig.
Júniustól szeptemberig napos időben rajzik. A havasi cincér dombságok és középhegységek öreg lomberdeiben található meg (nevével ellentétben tehát nem a "havasok" lakója). Az öreg bükkösök kivágásával fennmaradása aktuálisan veszélyeztetett. Érdekesség, hogy a havasi cincér a Duna-Ipoly Nemzeti Park címerállata. Védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
A havasi cincér szaporodása
A sérült, kidőlt fák törzse a 2-4 évig fejlődő havasicincér-lárvák számára egyet jelent a lakóhellyel és a táplálékkal, az „utódok” ugyanis a holt faanyagban rágnak, keresztül-kasul furkálva a fatestet. A havasi cincérek május végén bebábozódnak, de előtte még elkészítik és betapasztják azt az ovális formájú kimeneti röpnyílást, amin keresztül imágóként, tehát kifejlett rovarként fognak távozni otthonukból - erre júniusban kerül sor.
Először a hímek jelennek meg, majd egy hét elteltével pedig a nőstények is követik őket. Az „erősebb nem” képviselői egyfajta territóriumot jelölnek ki maguknak, és a júliusi párzás után még egy ideig kísérgetik a nőstényeket, nehogy azok más hímre is szemet vessenek, mielőtt leraknák petéiket. A melegkedvelő, meglehetősen aktív imágók levelekkel és a fák kifolyó, friss nedvével táplálkoznak. Augusztusra mind a hímek, mind a nőstények elpusztulnak, a hímek valamivel korábban. Mire a petékből kifejlett havasi cincérek lesznek, évek telhetnek el.
Az elmúlt években a hazai burgonyatermés rendszerint már január végére vagy február közepére elfogy, így tavaszig sem tart ki.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Precíz és teljesen automata palánta átültető robottal rukkolt elő egy holland vállalkozás.
Az Európai Bizottság szigorítja az élelmiszerbiztonsági előírásokat a Listeria monocytogenes baktérium elleni védekezés érdekében.
A teljes uniós tejtermelés és -feldolgozás több mint egyötödét egyetlen tagállam adta 2023-ban.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.