Különleges madarak jelentek meg sok magyar városban: durva, mit csinálnak
Szajkókkal dolgoznak a Pilisi Parkerdő munkatársai Budapest és környékének városi erdeiben.
A kakukk vándorló madár, melyet legtöbben arról a szokásáról ismernek, hogy tojásait más madarak fészkébe rakja. Magyarországon csak a költési időszakban előforduló, védett faj.
A kakukk (Cuculus canorus) a madarak osztályának kakukkalakúak rendjébe, ezen belül a kakukkfélék családjába tartozó faj. Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
A kakukk életmódja
A kakukk költési időben magányos madárnak számít, de a telelőhelyeken olykor csapatokban is megfigyelhető.
A kakukk elterjedése
A kakukk költési időben Európa és a mérsékelt égövi Ázsia nagy részén előfordul. Vonuló madárként a telet Délkelet-Ázsiában, Közép- és Dél-Afrikában, valamint a Fülöp-szigeteken tölti. Magyarországon áprilistól szeptemberig tartózkodik, és más madarak fészkébe rakja a tojását. A telet Afrika trópusi részén tölti.
A kakukk táplálkozása
A kakukk főként rovarokkal, különösen nagy testű hernyókkal táplálkozik.
A kakukk fajtái
A kakukknak négy alfaját különítik meg. Az egyik Írországtól Skandinávián, Észak-Oroszországon és Szibérián át Japánig keleten, valamint a Pireneusoktól Törökországon, Kazahsztánon, Mongólián, Észak-Kínán és Koreán át a Pireneusokig fordul elő. Ez az alfaj Afrikában és Dél-Ázsiában telel. Egy másik alfaja Nyugat-Kínától a Himalája előteréig, Észak-Indiában, Nepálban, Mianmarban, Thaiföld északnyugati részén és Dél-Kínában költ, a teleket pedig Assamban, Kelet-Bengáliában és Délkelet-Ázsiában tölti. A kakukk egy alfaja Ibériában, a Baleár-szigeteken és Észak-Afrikában költ, és Afrikában telel, míg az utolsó alfaj Közép-Ázsiában, Turkesztántól Dél-Mongóliáig költ, télire pedig Dél-Ázsiába és Afrikába vándorol.
A kakukk szaporodása
A kakukk költési időszaka május-július közt van. Fészekparazita madár, mintegy 9-25 fészket is meglátogat, melyekbe egy-egy tojást rak. Kedvenc gazdamadarai a nádirigó, a réti pityer és az erdei szürkebegy, de rajtuk kívül sok más madár fészkébe is rak tojást. A fiókák 12 nap után kelnek ki, rendszerint hamarabb, mint a gazdamadár fiókái. A frissen kelt kakukkfióka kilöki a fészekből a többi tojást, vagy akár a frissen kelt mostohatestvéreit is, ezért a mostohaszülők egyetlen fiókaként nevelik. A fiatal kakukkok 19-24 nap után repülnek ki, de csak 50 naposan önállósítják magukat, addig is a dajkamadár szülők etetik őket.
Szajkókkal dolgoznak a Pilisi Parkerdő munkatársai Budapest és környékének városi erdeiben.
Az eurázsiai tundrák vidékén fészkelő vadludak minden évben ősszel érkeznek hozzánk.
Újabb tizenhat vonuló partimadárfajt soroltak át magasabb fenyegetettségi kategóriába.
Megjelent a kormány rendelete a kedvtelésből tartott állatok tartásának és forgalmazásának változásáról.
Két papagáj vert tanyát a Tolna vármegyei Decs faluban, de senki se tudja, honnan kerülhettek oda.
Az erdészek kihasználják a szajkók szokását, és kölcsönösen előnyös módszert alkalmaznak.
Az elmúlt években a hazai burgonyatermés rendszerint már január végére vagy február közepére elfogy, így tavaszig sem tart ki.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Nem volt zökkenő- és feszültségmentes az új Közös Agrárpolitika első éve sem Magyarországon.
A fenntarthatóság, az állatjólét és az egészséges életmód is egyre fontosabb szempont a fogyasztóknak.
A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.