Szárrozsdának ellenálló búzafajtát fejlesztettek ki Pakisztánban

Agrárszektor
Az Ug 99 szárrozsda rassznak is ellenálló búza változatot fejlesztettek ki pakisztáni tudósok, mellyel közvetve egy európai járvány esélye is minimálisra csökkenthető. Pakisztán ugyanis Indiával és a közel-keleti országokkal egyetemben annak az elsődleges védvonalnak - más szemszögből nézve továbbító közegnek - a része, mely az Afrikából érkező spórafertőzésektől óvja Európát.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

SZÁRROZSDA
Világszerte az egyik leggyakoribb gabonafajtákat fenyegető gombás fertőzés, melyet a Puccina graminis gomba okoz. A fertőzés a növény föld feletti részét támadja meg a zöld növényre érkező spórák révén, majd a szár külső rétegeiben terjed el. A fertőzés akár három hét alatt képes végezni egy egészséges növénnyel, elsősorban a gabonaszem fejlődéséhez szükséges tápanyagok elvonása útján fejti ki pusztító hatását, de gyengíti a szárat és a növény ellenálló képességét is, így az egyéb megbetegedések kockázata is megnő.

Magyarországon utoljára 1972-ben tapasztaltak jelentősebb szárrozsda járványt, a hatásukat tekintve legveszedelmesebbek közül pedig egyértelműen az 1873-as járvány emelkedik ki, melynek katasztrofális hatásai következtében indult igazán be a hazai búzanemesítés és rozsdakutatás.

Magyarországon a legutóbb 1972-ben fordult elő jelentősebb szárrozsda járvány, azóta jelentős részben a hatékony nemesítés következtében sikerült visszaszorítani. Ennek eredményeképpen ma már hazánkban és tőlünk keletre, valamint Dél-Kelet Európában is rezisztens fajtákat termesztenek, melyekben elsősorban az Sr31-es és ritkábban az Sr36-os rezisztencia gén biztosítja az ellenálló képességet. Azonban ezek egyike sem biztosít védelmet az Ug 99 törzs ellen, mely ennélfogva időzített bombaként fenyegeti a háttérből a sűrűn lakott fejlődő országok élelmiszer biztonságát. 

Az elsődleges veszélyforrást a gombás fertőzés spóráit szállító szél, illetve az uralkodó széljárások jelentik. A délről érkező széláramlatok potenciálisan a Földközi-tenger vidékére és Dél-Kelet Ázsiába (India, Pakisztán) juttathatnak el jelentősebb mennyiségű uredospórát Afrikából a nyár eleji időszakban, ahonnan gyakorlatilag akadályok nélkül terjedhetne egészen Közép-Európáig.

Mindezek ismeretében eddig óriási szerencsénk volt, azonban az óra tovább ketyeg, így kiemelkedően nagy jelentősége lehet a mostani bejelentésnek, hiszen az elsődleges közvetítő terület kiiktatásával lényegesen csökkentheti egy esetleges európai járvány kockázatát. A veszély cseppet sem lebecsülendő, hiszen 1999-es megjelenése óta Ugandából számos országba átterjedt az UG 99, jelenleg egészen Iránig jutott, azaz már regionális szintű problémát jelent. A NARC-2011 névre keresztelt, UG 99 rezisztens búzát a Pakisztáni Mezőgazdasági és Kutatási Tanács (PARC) elnöke, Dr. Iftikhar Ahmad jelentette be az élelmiszerbiztonsági bizottságnak adott jelentésében. Jelenleg csupán 72 tonnányi vetőmag áll rendelkezésre, melyet a készletek erejéig lehet igényelni, az évente egyre jelentősebb megtermelt mennyiség révén azonban csakhamar teljesen védetté válhat az ország gabonatermelése.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?