Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az innovatív lézertechnológia traktorra vagy mezőgazdasági robotra is felszerelhető, és mesterséges intelligencia segítségével képes megkülönböztetni a különböző gyomfajokat. A rendszer csak a nemkívánatos növényeket veszi célba, így minimalizálja a környezeti károkozást. Kioumars Ghamkhar, a Map and Zap alapítója elmondta, hogy a készülék számos mezőgazdasági területen alkalmazható, például szőlőültetvényeken, gyümölcsösökben, a szántóföldi zöldségtermesztésben vagy éppen legelőkön.
A szakember elmondása szerint az új technológia ötlete a gazdákkal folytatott beszélgetésekből és a Star Wars-filmek iránti rajongásából született. Egy termelő például arról beszélt, hogy mekkora stresszt jelentenek számára a gazdaságában felbukkanó gyomok, ezek vegyszerekkel szembeni ellenállása, és az, hogy lényegében kiirthatatlanok. Az új megoldás éppen ezért az apró, korán csírázó gyomokat célozza, így csökkenti a magbankot és megelőzi a széles körű fertőzést.
Már megvan a prototípus
A Map and Zap jelenleg már működő prototípussal is rendelkezik, amelyet különböző mezőgazdasági környezetekben teszteltek. A rendszert sikeresen alkalmazták már szőlőültetvényeken és legelőkön, de a fejlesztők szerint bármilyen felállásban működtethető. A technológia a gyomok korai növekedési szakaszát célozza meg, amikor azok még sebezhetőek. Kioumars Ghamkhar szerint a rendszer herbicid-rezisztens gyomokon is hatékony, és globális lehetőségeket rejt magában.
A lézeregység energiaellátását két akkumulátor biztosítja, és körülbelül 8 órás üzemidővel rendelkezik. Jelenleg óránként fél hektárt tud lefedni, de a fejlesztők szerint ez a sebesség akár 1,5-2 hektárra is növelhető.
A vállalkozás alapítója hangsúlyozta, hogy a technológia költsége körülbelül harmada a hasonló termékekének, mivel ők nem egy robotot árulunk. Az általuk kifejlesztett technológia bármilyen traktorra vagy robotra felszerelhető, amellyel a gazdálkodó már rendelkezik. Emellett a rendszer hatékony elektromos meghajtást használ, és nem okoz olyan célon kívüli károkat a környező növényállományban vagy legelőn, mint a hagyományos permetezési technológiák. A Map and Zap innovatív megoldása ígéretes alternatívát kínál a gazdálkodóknak a gyomok elleni küzdelemben, miközben csökkenti a környezeti terhelést és növeli a termelékenységet.