Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Big Six
A világ legnagyobb traktor és mezőgazdasági gépgyártóit tömörítő "Big Six" Csoport a világtermelés 55%-át adja. Ezek uralják a traktorok és a betakarítógépek piacát és diktálják a trendeket. Ezek közé a John Deere, a CNHi (Case IH, New Holland, Steyr, FPT), a Kubota (és Kverneland), az AGCO (Challenger, Fendt, Massey Ferguson, Valtra), a Claas és az SDF (Same, Deutz-Fahr, Lamborghini, Hürliman) konszernek tartoznak. Összesített éves árbevételük 2018-ban meghaladta az 52 Mrd eurót.
Közülük is kiemelkedik a John Deere 37,6%-os piaci részesedésével, amely több mint a második helyezett CNHi (19%) és a harmadik Kubota (18%) együttes piaci részesedése. A negyedik AGCO részesedése (15%) lassan közelít az előttük lévő dobogósokéhoz, a Claas és az SDF is fokozatosan zárkózik fel, de erősen le van maradva még a többiek mögött.
Egymilliárd euró alatt
1. Kuhn
A legszélesebb gyártmányportfólióval és a legnagyobb gyártási volumennel rendelkező munkagépgyártó a svájci Bucher Industrieshez tartozó, francia székhelyű Kuhn S.A., amely már többször átlépte az 1 Mrd eurós árbevételt. 2019-ben 7,9%-kal tudta növelni az árbevételét, és az előző évhez képest 1,043 Mrd euró árbevételt produkált. A legtöbb dolgozót (5300 főt) foglalkoztatja, 100 országban van jelen a termékeivel. Az elmúlt évben árbevételének 4,5%-át fordította fejlesztésekre. 2018-ban volt 190 éves a Kuhn, és 2000 szabadalom tulajdonosa.
2.Exel Industries
A második legnagyobb árbevételt produkáló cégcsoport a szintén francia központú Exel Industries, amely számos permetezőmárka (Hardi, Berthoud, Tecnoma stb.) és magajáró cukorrépa-betakarító márka - köztük a Holmer - tulajdonosa. Árbevételének háromnegyede a magajáró és vontatott permetezőgépek eladásából, negyede pedig a cukorrépa-betakarító kombájnok eladásából származott. 2019-ben 7,4%-kal növelte az árbevételét, amely 776 millió euróval ért fel. Jelentős számú dolgozót, 3700 főt foglalkoztatnak, és több nyugat-európai országban is működik gyáruk.
3. Korone
A KroneGruppe teljes (2,24 Mrd eurós) árbevételének csak egyharmadát teszik ki a mezőgazdasági gépek, a nagyobbik részét a közúti járműgyártás adja. Tavaly közel 10%-kal tudta növelni a mezőgépeladásait a neves német mezőgépgyártó, amely a magajáró szecskázók, a rotációs kaszák és a bálázók egyik legnagyobb európai gyártója. Sokat költ az innovációra. Jelenleg egyedüliként gyárt 1000 LE feletti magajáró szecskázót a világon.
4. Kverneland
Egy ideje már a Kubota kötelékébe tartozó norvég székhelyű Kverneland is longlinerként gyártja a mezőgazdasági gépek széles palettáját. Korábban a cég felvásárlásokkal szélesítette a gyártmányportfólióját. A 140 éve létező márka névhasználatának jövője egyre bizonytalanabb, mivel a japán anyavállalat egyre inkább saját nevére kereszteli és "színezi" a termékeket. A Kverneland 2019-ben látványosan, 12,5%-kal növelte az árbevételét, és a harmadik legnagyobb foglalkoztató volt az európai mezőgépgyártók között.
5. Amazone
A családi tulajdonú piaci pozíciókkal bíró Amazone is jó évet tudhat maga mögött, 2019-ben 5,3%-kal nőtt az árbevétele, amelynek értéke 457 millió euró volt. Gépeik már 70 országban róják a földeket. A gyártás 80%-át exportpiacokon értékesítik.
6. Vogel-Noot
A közelmúltban a Vogel-Noot ekegyár megvásárlásával (Mosonmagyaróvár) Magyarországon is tevékenykedik és bővítette a legfiatalabb termékének, az ekéknek a gyártását. A közelmúltban vásárolta fel a bajor Schmotzer sorközművelő kultivátormárkát is. Így szélesedett a talajművelőgép-kínálata.
7. Grimme
Viszonylag tiszta profilú gyártónak számít a Grimme, amely a burgonyatermesztési technológiák komplex gépesítési megoldásaival szerzett magának hírnevet világszerte, és a cukorrépa-betakarító kombájnok gyártásával, illetve újabban a gyökérzöldség-betakarító gépeket gyártó ASA-LIFT felvásárlásával bővítette ki tevékenységét. Tavaly 453 millió euró árbevételt könyvelhetett el, amely egy kicsivel (-2,1%-kal) alatta maradt az előző évinek. A negyedik legnagyobb foglalkoztató a szakmában. Az utóbbi időben különösen sikeres termékeivel az USA-ban.
8. Horsch
A forgatás nélküli, valamint direkt- és mulcsba vetés fő képviselőjének számító német Horsch az elmúlt időszakban a permezőkkel is bővítette portfólióját. A nagyteljesítményű gépek és gépkapcsolások képezik a gyártmányaik gerincét. 2019-ben 402 millió euró volt az árbevételük, amely 12,3%-kal haladta meg az előző évit. 80%-ban exportra termelnek, 1600 dolgozónak adnak munkát.
9. Pöttinger
A Pöttinger Ausztria legnagyobb mezőgépgyártójának számít a tavalyi 382 millió eurós árbevételével, 8%-kal fejelte meg az előző évi eredményt (nem számítva a Case IH/Steyr traktorgyár forgalmát). Széles a termékportfóliója. Viszonylag új profilnak számít a cég életében a bálázógépek gyártása. Szeletelős rendfelszedő pótkocsijaival Európában piacvezetőnek számít. Tavalyi, 382 millió eurós árbevételének 69%-a a zöldtakarmány-betakarító gépek és a bálázók eladásából származott. Termékeik 90%-a exportra kerül.
10. Lemken
A Pöttingeréhez hasonló árbevételre (380 millió euró) tett szert 2019-ben a német Lemken is, 6,4%-kal tudta növelni az egy évvel korábbi eredményt. Az eredetileg tisztán talajművelőgép profilú családi vállalkozás előbb vetőgépekkel, majd permetezőgépekkel bővítette kínálatát. Tavaly felvásárolta a kameravezérelt sorközművelő kultivátorokat gyártó holland Steketee céget, és újabb profillal növelte a kínálatot. Jelentős sikereket könyvelhetett el a tengerentúlon és Oroszországban. Indiai gyárában pedig megduplázta a két- és háromfejes ekék gyártását.
11. Maschio-Gaspardo
A Maschio-Gaspardo Group Olaszország legnagyobb munkagépgyártójának számít, árbevétele 2019-ben elérte a 332 millió eurót, és 2200 dolgozót foglalkoztat a gyáraiban. Széles a termékportfóliója, amely az ekéktől a forgatás nélküli talajművelő gépeken át a különböző bálázógépekig terjed. Egyedüliként gyárt különböző tömörségű rétegekből felépülő, hengeres nagybálát készítő gépeket. Romániában, Indiában és Kínában is működnek gyáraik.
12. Väderstad
A tartós svédacélból készült, minőségi talajművelő és vetőgépeiről ismert, svéd Väderstad 2019-ben kiemelkedő mértékben, 33,3%-kal növelte az árbevételét, amely kereken 300 millió euróval ért fel. Erre egyetlen mezőgépgyártó sem volt képes az elmúlt időszakban. Gyártmányaik 90%-át 40 országba exportálják. Az utóbbi években az elektromos meghajtású és vezérlésű, nagy sebességű vetésre alkalmas Tempo szemenként vetőivel hódít. Legfőbb piacának Európa számít, de újabban a tengerentúlon - USA-ban és Kanadában -, illetve Oroszországban is ér el sikereket.
Az üldözőboly
A legnagyobb árbevételű 12 céget öt kisebb követi a listában. A hírnevet a szállítójárműveivel megalapozó Fliegl 2019-ben 171 millió eurós árbevételt produkált, amely 6,9%-kal haladta meg az előző évit. Németországban és Magyarországon 1300 dolgozónak adnak munkát. A tápanyag-gazdálkodás és a biomassza-hasznosítás területén is jeleskedik az utóbbi időben, valamint a kommunális területre is gyárt gépeket. Gyártmányainak 70%-át exportálja.
Szintén a mezőgazdasági szállító és a szerves tápanyagok kijuttatására szolgáló járművek gyártásában érdekelt, belga Joskin tavalyi árbevétele 95,5 millió euró volt, kevesebb mint az azt megelőző évben. Az 1968-ban alapított cég az elmúlt 52 évben a világ 80 országában vetette meg a lábát. Erős innovátornak számít. Rendszeresen díjazzák a különböző kiállításokon az újdonságait.
Szintén szállítójárművek gyártásában, takarmányozási és logisztikai profilokban jelentős a Strautmann, amelynek szintén működik gyára Magyarországon. 675 dolgozót foglalkoztatva tavaly 86,5 millió eurós árbevételt könyvelhetett el. Ez 4,2%-kal haladta meg az előző évit. Szervestrágya-kijuttató, zöldtakarmány-betakarításokra alkalmas szeletelő-rendfelszedő kocsijaival sikeres a piacon, illetve autonóm (vezető nélküli) takarmánykeverő-kiosztó kocsija igazi újdonságnak számít.
A szilárd műtrágyaszórók gyártásában kiemelkedő minőséget produkáló Rauch árbevétele 2019-ben 78,9 millió eurót tett ki, amely 5,2%-kal haladta meg az előző évit. Több cégnek is szállít kész műtrágyaszórókat és komponenseket, amelyeket azok saját nevükön értékesítenek. Kommunális területen a síkosság-mentesítésére gyárt gépeket. Élen jár az innovációban és a digitalizációban.
Rossz évet zárt tavaly a szántásban világcsúcstartó francia Gregoire Besson talajművelő gépgyártó, amelynek kötelékében működik a patinás német Rabe. Árbevétele egy év alatt 37,9%-kal esett vissza, nem érte el az 50 millió eurót sem a korábbi 80 millióval szemben. Pedig 60 országban (így Magyarországon is) ismertek a talajművelő gépei. Öt gyáruk működik Franciaországban és Németországban.
Dr. Hajdú József
Címlapkép: bigtractorpower