
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A cékla az egyik legegészségesebb zöldség, tele van antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal. Magyarországon a 17. században vált ismertté.
A cékla jellemzői és jótékony hatásai
A cékla a Földközi-tenger környékén őshonos, már i. e. 3000-ben ismerték. Sokan csak savanyúság formájában fogyasztják, de kiváló köretnek, vagy salátába nyersen lereszelve, a frissen facsart céklalé pedig egyenesen kincset ér. A sok antioxidáns és vitamin mellett igen magas a vas,- magnézium -és kalciumtartalma, ezért fogyasztása erősen ajánlott. A cékla gátolja a ráksejtek szaporodását, vérképző, a sav-bázis egyensúlyt, a máj anyagcsere-folyamatait szabályozza. Emellett zsírégető, gyulladáscsökkentő, vérnyomáscsökkentő és méregtelenítő hatása is van, de az állóképességet is tudja javítani, valamint jó a bőrproblémákra és a vérszegénység ellen is gyógyír lehet.
A cékla termesztése
A cékla egy bárhol termeszthető, gyorsan fejlődő zöldség. Leginkább a gyökereiket szokás fogyasztani, de valójában minden részük ehető. A vörös a legelterjedtebb céklaszín, de arany és csíkos változatok is léteznek. A cékla egy gyökérnövény, ezért jó vízelvezetésű, szellős talajra van szüksége. A köves, agyagos talaj akadályozhatja a gyökerek rendes fejlődését, ezért nem érdemes ilyen jellegű talajba ültetni. A magokat április végén vessük el szabadföldbe, majd őszi szedéshez másodvetésre még egyszer június 15. és július 15. között ültessük el, így júliustól egészen októberig szedhetjük a céklagumókat a kertünkből. Ha előkészítettük a talajt, húzzuk ki a sort, majd kézzel szórjuk el a magokat szépen sorban nagyjából 2-3 cm mélyen. Ezután takarjuk be őket egy réteg földdel, öntözzük be a talajt, majd várjunk türelmesen, hamarosan megjelennek a kis magoncok.
Amikor ezek elérik az 5 centis magasságot, kezdjük el ritkítani a sorokat, tehát szedjünk ki néhány magoncot, hiszen, ha mindet meghagynánk, akkor a fejlődésük során egymást nyomnák el és a tápanyag is kevés lenne számukra. A céklamagoncokat elég májusban heti egy alkalommal megöntözni. Ezután a kis növények tovább fejlődnek, és elérik a palántakort - ekkor már 10-15 cm nagyságot is elérik, itt jöhet az újabb ritkítás, érdemes minden második palántát kiszedni. A palántákat rendszeresen gyomlálni és kapálni kell, majd az időjárástól függően heti egy vagy két alkalommal megöntözni. A gumók legtöbbször a vetéstől számítva 100-120 napra már szedhetők.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.