A bixafén szerepe a növényvédelemben
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra, különösen a kalászos növényekre, amelyek termesztése évszázadok óta meghatározó szerepet tölt be a magyar agráriumban. A klímaváltozás egyik legsúlyosabb következménye a termésbiztonság csökkenése. Míg korábban a gazdálkodók viszonylag jól tudták tervezni az éves hozamot, ma egy-egy váratlanul érkező hőhullám jelentős terméskiesést is okozhat.
Változó csapadékeloszlás, változó növényvédelmi kihívások
Az elmúlt években a lehullott csapadék mennyisége egyre inkább csökkenni látszik, és ráadásul annak eloszlása is drámaian megváltozik. A vegetációs időszakban gyakran előfordulnak hosszabb száraz periódusok, amelyeket rövid, intenzív záporok követnek. Ez a változó vízellátás nemcsak a kalászosok fejlődését befolyásolja kedvezőtlenül, hanem ideális körülményeket teremt számos gombabetegség fellépéséhez és gyors terjedéséhez is. Ezek a leggyakoribb betegségek (Fusariu spp., Puccinia spp., Septoria sp.) nemcsak a termésmennyiséget csökkentik, hanem a termés minőségét is rontják, ami további gazdasági veszteségeket okoz a termelőknek.
A bixafén kettős szerepe
A klímaváltozás okozta növekvő növény-egészségügyi kockázatok hatékony kezelésében kulcsszerepet játszanak a bizonyított hatékonyságú növényvédő szerek. A Bayer Crop Science által kifejlesztett bixafén, amely 2012 óta van jelen a magyar piacon, a pirazol-karboxamidok közé tartozik. A bixafén széles hatásspektrumú és nagy hatékonyságú hatóanyag, amely szisztemikusan, a xilémben transzlokálódik. Szétterjedése közepes sebességgel történik, ami kedvez a hatóanyag egyenletes eloszlásának az egész levél belsejében. Figyelemreméltó, hogy nemcsak gombaölő hatással, hanem jelentős élettani előnyökkel is rendelkezik:
- Növeli a fotoszintézis és a légzés intenzitását, ezáltal fokozza az asszimilációt a levél hosszának és szélességének növelése által
- Emeli a klorofill sűrűségét a levelekben, így fiatalon és zölden tartja a leveleket
- Hatására a légzőnyílások korábban záródnak, így átsegíti a növényt a rövid száraz időszakokon
- A kezelt növények több fokkal hűvösebbek lesznek, így segít a hőstressz elviselésében is
Zantara korszerű formulációja és gyors hatása
A Zantara sikere nemcsak a benne lévő hatóanyagoknak köszönhető, hanem a Bayer termékekre régóta jellemző, korszerű formulációnak is. Kijuttatásakor a permetcseppek a levélen azonnal szétterülnek és belesimulnak a felszínbe, így nem keletkezik hatóanyag-veszteség a cseppek lepattanása miatt. A felszívódás nagy felületen indul meg már a kijuttatás pillanatában. Így a hatóanyagok rendkívül gyorsan, már 15-30 percen belül bekerülnek az epidermisz viaszrétegbe, ahol UV-fénytől és esőtől védett helyzetbe kerülnek. A hatóanyagok egy része azonnal bejut a levélbe és dolgozni kezd, míg nagyobbik része a viaszrétegben marad, és hosszú tartamhatást biztosít. Ez a gyors felszívódás különösen előnyös a klímaváltozás miatt egyre kiszámíthatatlanabbá váló időjárási körülmények között.
A Zantara széleskörű hatása és rugalmas alkalmazhatósága
A Zantara valamennyi kalászos gabonában felhasználható és hatásspektruma kiterjed gyakorlatilag az összes jelentős kalászos betegségre:
Búzában: szártő betegségek, lisztharmat, rozsdabetegségek, szeptóriás és helmintospóriumos levélfoltosság, valamint kalászfuzáriózis ellen is hatékony.
Árpában: lisztharmat, rinhospórium, hálózatos és barna foltosság, törperozsda, és ramuláriás foltosság ellen nyújt védelmet.
Rozsban és tritikáléban: lisztharmat, vörösrozsda, rinhospórium ellen hatásos.
Zabban: lisztharmat és koronás rozsda ellen biztosít védelmet.
A Zantara dózisa rendkívül rugalmas (0,75-1,5 l/ha), ami lehetővé teszi a kezelések optimális időzítését és intenzitását a különböző kultúrákban és időjárási viszonyok között:
- Búzában (intenzív rozsban, tritikáléban): 1,0-1,5 l/ha dózisban alkalmazható. Levélbetegségek ellen a zászlóslevél kiterülés és kalászolás kezdete között 1,0-1,25 l/ha dózisban javasolt. Levél- és kalászbetegségek ellen 1,25-1,5 l/ha dózis javasolt, optimálisan a virágzás közepén. Nagy dózisban a kalászfuzáriózis ellen is jó hatékonyságú, bár nagy fertőzésveszély esetén a Fusarium-fajok ellen az Input 460 EC felhasználása lehet indokolt.
- Árpában (zabban): 0,75-1,25 l/ha dózisban elsősorban levélbetegségek ellen alkalmazható. A kezelés már 2-szárcsomós állapotban is elvégezhető, de az élettani hatásokhoz a zászlóslevél kiterülés a megfelelő stádium.
Komplex védelem a jövő kihívásaira
A Zantara mellett a kalászos növények komplex védelmében a Bayer portfoliója további megoldásokat is kínál. Az Ascra Xpro, három hatóanyag – bixafén, fluopiram és protiokonazol – együttes hatásával védi a növényállományt, melyek kombinációja kiemelkedő hatékonyságot biztosít az összes kalászos betegséggel szemben, miközben a két SDHI hatóanyag (bixafén és fluopiram) együttes alkalmazása tovább fokozza az élettani hatásokat és csökkenti a rezisztencia kialakulásának kockázatát. A termelők így a szezon különböző szakaszaiban és változatos kórtani helyzetekben is megtalálhatják a megfelelő eszközt a termés mennyiségének és minőségének biztosításához.
A termésbiztonság növelése révén a Bayer gombaölőszerei nemcsak az egyes gazdálkodók, hanem a teljes magyar agrárszektor klímaadaptációját is hatékonyan támogatják.
(x)