
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A facélia, más nevén mézontófű, egy gyors növekedésű, vegyi növényvédelmet nem igénylő növény. Hazánkban már az 1920-as években is foglalkoztak vele.
A facélia jellemzői és hasznosítása
A facélia egy szárazságtűrő növény, gyorsan fejlődik, hosszan virágzik és mézel, valamint a talajt is tisztítja és nincsenek természetes kártevői. Mindemellett tonnánként több százezer forintot is lehet vele keresni. Csak a gyomnövények jelenthetnek rá veszélyt, mivel meglehetősen herbicidérzékeny, de mechanikai gyomszabályozáson alapuló termesztéstechnológia alkalmazásával elérhető és fenntartható az optimális termésszint.
A facélia virágai gazdag nektártermeléssel tűnnek ki, a róluk gyűjtött méz kellemes zamatú, halványbarna színű. Szakaszosan vetve sokáig, akár 4-6 hétig virágzik és ad méhlegelőt. A házikertben termelt facélia virágai megszárítva igen szépek, és az otthonunk téli díszítésére is kiválóan alkalmasak. Sokoldalúságát az is jól mutatja, hogy zöldtrágyának is gazdaságos a vetése, mert nagy mennyiségű szerves anyagot termel. Az érett magját biztonságosan és kedvező áron lehet értékesíteni a megfelelő feltételekkel.
Facélia Magyarországon
A hazai termesztés Mosonmagyaróvár térségében kezdődött, és jelenleg is ez a legjelentősebb termesztési körzet. 2016-ban már a 6 ezer hektárt is meghaladta a vetőmag-előállítás területe Győr-Moson-Sopron megyében. Magyarországon régóta, legalább 20-25 éve foglalkoznak a gazdák facéliával, de sokáig csak exportra termeltek. Itthon takarmányként nem hasznosítják, mivel eléggé jellegzetes aromája van, leginkább méhlegelőként használják. Emellett zöldtrágyaként is hasznosítják, különösen ott, ahol fonálféreg probléma van.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.