Ganajtúrófélék

A ganajtúrófélék vagy ganéjtúrófélék a bogarak rendjének és a mindenevő bogarak alrendjének egy családja. A család kozmopolita (az egész földön elterjedt); rendkívül fajgazdag.

A ganajtúrófélék jellemzői, felépítésük

A családba egyaránt tartoznak apró és óriás termetű fajok. Testük többnyire zömök. Csápjuk többé-kevésbé térdes; a csápok tőíze rövid, bunkója az egyik oldalra megnyúlva leveles vagy legyező, fésű alakúan lemezes. A lemezek lehetnek merevek vagy szétterpeszthetőek, az első csápíz hosszabb a többinél.

Elülső lábaik (különösen a nőstényeké) ásásra alkalmasok. A ganajtúrófélék lábfeje ötízes, gyenge lábú, vaskos, C alakban görbült lárváik pedig a pajorok. A ganajtúrófélék trágyában, fákon és bokrokon, virágokon, a földben vagy korhadó fában élnek. A pajorok viszont rendszerint a földben, és a növények gyökereit rágják, így egyben kártevőkké is válhatnak.

Vissza a fogalmak listájához

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
Támogatott tartalom

Kalászos növények a klímaváltozás árnyékában (x)

Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

Támogatott tartalom

Algával a klimatikus kihívások ellen (x)

A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.