Fontos akció indul Magyarországon: június 30-ig tart, mindenkit érint
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A gyapottok-bagolylepke a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a bagolylepkefélék családjához tartozó faj. Hazánkban újonnan megjelenő rovarkártevő.
A gyapottok-bagolylepke jellemzői és kártétele
A gyapottok-bagolylepke eredeti élőhelye a 40. szélességi foktól délre található. 1990-es évek előtt ritkán fordult elő, ’80-as évek közepéig 16-17 évente jelent meg 1-2 évre. Az utóbbi 15 évben azonban a gyapottok-bagolylepke már minden évben megtalálható Magyarországon. A lepke a száraz, meleg időt kedveli. A gyapottok-bagolylepke hernyói meglehetősen fénykerülők, és a nedvességet sem kedvelik. Magyarországon melegebb években dél felől érkezik, és az általa itt lerakott petékből fejlődő hernyók károsítanak. Meleg nyarakon több nemzedéke is kifejlődhet.
A gyapottok-bagolylepke a kukorica egyik legfontosabb kártevője, de a paprikán vagy paradicsomon illetve más zöldségekben is tud kárt tenni, főleg a hernyó. Emellett kárt okoznak dísznövények virágaiban, legyenek azok az ágyásban vagy az ablakládában. A keletkezett kórokozók hatolhatnak a növénybe. A növények betegek lesznek, ami által a termésminőség is romlik.
A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés
A gyapottok-bagolylepke hernyók kártétele elleni védekezést már az imágók rajzásával egyidejűleg meg kell kezdeni. Ez azért fontos, mert miután a hernyók berágnak a virág vagy termés belsejébe, már elérhetetlenek számunkra. Az imágók rajzásának idejéről tájékozódhatsz ragacsos vagy varsás típusú feromoncsapda vagy fénycsapda segítségével. Kémiai védekezés is lehetséges, de fontos, hogy csak a kultúrában engedélyezett készítményekkel tegyük azt!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A hazai lepkék tényleg érzik már, hogy mikor lehet vége a télnek Magyarországon?
Az utóbbi évtizedben számos jövevényfaj jelent meg hazánkban, melyek egy része inváziós kártevőnek számít.
Segíts kiválasztani a 2025-ös Év beporzóit, a szavazatok beérkezésének határideje: 2025. február 15.
Megállíthatatlanul terjednek az inváziós poloskák, idén egy új faj is gyarapodik az országban.
Hiába lesz 5 millió tonna körüli kukoricánk idén, minőségi oldalon ez nagy valószínűséggel nem fogja fedezni a hazai igényeket.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.