
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A harangvirág (Campanula) a harangvirágfélék (Campanulaceae) családjába sorolható növénynemzetség, amiben évelő, egynyári és kétnyári növények is tartoznak.
A harangvirág jellemzői
A harangvirág nemzetségbe mintegy 450 fajt, valamint hibridet sorolhatunk. A hegyvidéki és sarki területeken élő harangvirág fajok többnyire alacsony termetűek, a mezei fajok viszont akár az 1,5-2 méteres magasságot is elérhetik. A magas harangvirágok kb. 80-150 cm, a középmagas fajták 40-80 cm, míg az alacsony fajták 10-30 cm magasak, de emellett a virágok színe is igen változatos. A nemzetség neve latin eredetű, jelentése „kis harang”, mely utal a jellegzetes virágformára.
A harangvirág fagytűrő évelő dísznövény, igen gyorsan elterjed a kertekben. A harangvirág egy saját családot alkot, ezért ők a harangvirágfélék családjába tartoznak. Évelő növényként csak Magyarországon körülbelül 30 fajtával találkozhatunk: a bokros, törpe növésűtől egészen a csüngő vagy kúszó fajtákig, tehát tulajdonképpen a kert, és terasz minden részébe ültethetjük a harangvirágokat.
A harangvirág termesztése
A harangvirág kedveli a napos helyeket, de félárnyékos részeket is jól tűri. A tápanyagban gazdag talaj is ideális számukra, és a szárazabb időszakokat is jól tűrik, épp ezért sziklakertbe is érdemes pár tő harangvirágot ültetni. A kúszó fajokat szegélyek mellé vagy akár kőfalakba is ültethetjük, de a csupasz falak befuttatására is alkalmasak. A legtöbb harangvirág június elejétől egészen augusztus végéig is nyílik, tehát szinte egész nyáron át virágzik, így minél több fajtát ültetünk kertünkbe, annál szebb lesz az összhatás.
A folyamatos virágzás érdekében minden virágzás végén vágjuk vissza a növényt. Cserepes növényként a kárpáti harangvirág, a balkáni harangvirág és a csomós harangvirág ideális. Ha cserépbe szeretnénk tartani a harangvirágot, akkor megint csak napos vagy félárnyékos helyre helyezzük el. Nyáron lehetőleg földjét tartsuk egyenletesen nedvesen.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.