
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A mályva a mályvafélék családjának névadó nemzetsége, mintegy 25-30 növényfaj tartozik ide. Afrika, Ázsia és Európa mérsékelt égövi, szubtrópusi és trópusi területein elterjedt.
A mályva jellemzői és ápolása
A mályva levelei váltakozó állásúak, tenyeresen karéjosak vagy hasadtak. Számos faját kerti virágként termesztik, mások inváziós fajok, különösen Amerikában, ahol nem őshonosak. Több faja ehető levélzöldségként, például a tatárjárás idején is fontos ínségeledel volt. Tartsuk szem előtt, hogy a mályva sok napfényt kíván és bírja a magas talajvizet. Fontos, hogy a növényeket a növekedési időszakban bőségesen locsoljuk, máskor mérsékelten. A bokros termet kialakulását a fiatal növények csúcshajtásainak lecsípésével segíthetjük elő. Színe széles skálán mozog, az alapfaj kékeslila színű, de a hófehértől egészen a sötétpirosig a legkülönbözőbb, szimpla vagy telt virágúak lehetnek. A meghagyott rügyekből kevesebb, de erőteljes hajtás fejlődik és ezek dús, nagy virágokkal záródnak.
A mályva jótékony hatásai
A mályva fogyasztása jótékony hatású megfázás esetén, ugyanis csökkenti a hörgők és a tüdő, a hangszálak és a mandula gyulladását. Továbbá oldja a nehezen felszakadó hurutokat, ezért hozzájárul a köhögés megszüntetéséhez. Alkalmazzák egyébként még asztma esetén is, csökkenti a gyomornyálkahártya gyulladt állapotát, valamint fertőtleníti az egész emésztőcsatornát. Enyhíti a máj gyulladását, ezért májbetegségek esetén is javasolt fogyasztása és csökkenti az epetermelést és mérsékli a vesehomok képződését. A mályva enyhe vízhajtó, tisztítja a vesét és eltávolítja a lerakódott méreganyagokat. A sornak még mindig nincs vége, a mályvavirág főzetével való öblögetés ugyanis gyógyítja a szájban lévő gyulladásokat, sebeket, és megszünteti az ínyvérzést is. Enyhíthető még vele a bőrgyulladás és az égési sérülések is jól kezelhetőek.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.