
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A mandarin a Fülöp-szigeteken és Délkelet-Ázsiában élő növény. A citrustermő vidékeken, főleg a keleti országokban termesztik, de Európában is kedvelt csemege.
A mandarin jellemzői és gyógyhatásai
A mandarinfa kicsi és örökzöld. Tövises ágain lévő levelei lándzsaszerűek, és tompán fogazott szélűek, 3,5-8 cm hosszúak és 1,5-4 cm szélesek. A kb. 1 cm hosszú nyelek mellett vékony levéllemezcsík található. Virágai illatosak, fehér színűek. Termése narancstermés, melynek külső, viaszos fala sok illóolajat tartalmaz. Belső részét a hártyás válaszfalak üregekre osztják. Ezekben találhatók a magvak, melyeket elhúsosodott, nedvvel teli szőrök vesznek körül. A magok színe sárgászöld vagy világoszöld, gyakran sokcsírás. A gyümölcs kisebb és édesebb a narancsnál, és könnyebben hámozható. Héja is igen értékes, felhasználható frissen - egészben vagy reszelve - vagy szárítva. Használható főtt vagy sült ételek, italok, édességek ízesítésére. A friss héjból hideg sajtolással kinyert illóolajat édességek, zselatin, fagylalt, rágógumi és sütemények, valamint likőrök ízesítésére használják.
A mandarin nagy mennyiségben tartalmaz sinefrint, ami hurutellenes szer, ezért a tüdő megtisztítására ajánlott minden reggel egy pohár mandarinlevet fogyasztani. Ezzel megszabadítod a nyáktól a garatot, amelyben a baktériumok megtelepedhetnek. Használható még légcsőgyulladás esetén is, sőt, úgy tartják, hogy a stresszt is képes oldani, ehhez nincs is más dolgunk, csak illóolajként csepegtessünk a párologtatóba mandarinolajat és várjuk a hatását. Izomgörcsök ellen a mandarin igazi csodaszer. Ha például gyakran van lábikragörcsünk, vagy görcsös hasfájásunk, együnk sűrűn mandarint, ami nyugtatja az izmokat.
Mandarin termesztése
Fontos leszögezni, hogy nem tartozik a legkönnyebb feladatok közé a mandarintermesztés. A mandarinfa szereti a tűző napfényt, úgyhogy gondoskodjunk a legmegfelelőbb helyről. Legalább napi 8 óra napsütés lenne az ideális. Ugyanakkor tudnunk kell azt is, hogy a mandarinfa nem szereti a hideg, fagyos talajt. Ha olyan helyen élünk, ahol a hőmérséklet 15 °C alá eshet, ami Magyarországon elég gyakran megtörténik, akkor szembe kell néznünk a ténnyel, hogy nem lehet kerti mandarinfánk, be kell érnünk egy cserepes, törpe mandarinfával a lakásban vagy a melegházban. Ezzel egyúttal felkészülhetünk arra is, hogy sokkal nehezebb a lakásban, vagy melegházban finom gyümölcsöt termeszteni, emellett kétszer annyi időre lesz szükségünk ahhoz, hogy a fa termőre forduljon.
A magról szaporított mandarinfának pedig akár öt évbe is belekerül, mire optimális körülmények között termést hoz. Az ugyancsak magról szaporított, de lakásban nevelt törpe mandarinfának legalább 7-11 évre van szüksége, hogy teremni kezdjen, de sajnos az is előfordulhat, hogy soha nem fog teremni. Nagyon nehéz a bent nevelt növény számára ideális mennyiségű napfényt biztosítani , hacsak nem melegházban tartjuk Ha oltványról szaporított mandarinfát nevelünk, sokkal hamarabb termőre fog fordulni, vagyis optimális körülmények között 2-3 év elteltével. Ebből is látszik, hogy ugyan nem lehetetlen, de nem kis feladat az otthoni mandarintermesztés. Az biztos, hogy nem ez lesz a fő „háztájink”.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.