Szupernövények teremnek a magyar földeken: gyógyítóak, bárki szedheti őket
Magyarországon igen jelentős hagyománya van a népi gyógyászatnak, az ország adottságai még sincsenek megfelelően kihasználva gyógynövénytermesztés terén.
A nagy csalán az egyik legismertebb gyom- és gyógynövény. Egész Európában elterjedt, Magyarországon mindenütt közönséges.
A nagy csalán jellemzői
Magas termetű (kb. 50-150 cm magas), csalánszőrökkel borított, szögletes hajtású, indás évelő növény. Minden szervén megtalálható csalánszőrök, érintése fájdalmas, égető, viszkető érzést okoz, apró kiütésekkel. Ennek oka, hogy a csalánszőrök hangyasavat tartalmaznak. A csalánszőrrel a bőrszövet alá kerül a hangyasav, ami maró hatású, szúrós szagú, színtelen folyadék. Függőleges gyöktörzse szerteágazó gyökérben folytatódik, oldalra messze kúszó tarackokat is hajt.
A nagy csalán levelei szíves-tojásdadok vagy lándzsásak, hosszan hegyesedők, durván fűrészes szélűek. A szár csoportosan nő, felálló vagy felemelkedő, üreges, négyszögletű. A porzós virágok lecsüngő füzéreket, a termősek kis csomókat alkotnak. A növény kétlaki, a porzós és a termős virágok külön-külön egyedeken fejlődnek. A nagy csalán termése a makkocska, ami fénytelen szürke színű tojásdad és oldalról lapított alakú.
A nagy csalán gyógyhatása
A nagy csalán az egyik legjobb vértisztító növény, mivel feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások és reumatikus megbetegedés kezelésére. A nagy csalán lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is használható.
Mindezek mellett tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük, továbbá teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot, például vasat tartalmaz. Vércukorszintet csökkentő tulajdonsága is van, fokozza a szervezet ellenálló képességét és allergiás betegségeknél is hatásos.
Magyarországon igen jelentős hagyománya van a népi gyógyászatnak, az ország adottságai még sincsenek megfelelően kihasználva gyógynövénytermesztés terén.
Sok, gyakorlatilag bio-minőségű és ingyenes alapanyaghoz juthatunk ha nyitott szemmel járunk.
A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál.
A legtöbben gazként irtják ki a csalánt Magyarországon, pedig igazi csodaszernek számít.
A magyar erdők és mezők tele vannak olyan ehető vadnövényekkel, gombákkal, amelyek fogyasztása rengeteg előnnyel jár, és jól viselik a klímváltozást.
Filléres csodaszerek lapulnak a kertben, és sokan nem is tudnak róla.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.