
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A szemenkénti vetőgép a nagyobb sortávban vetett növények, illetve a sorba vetett zöldségfélék magvainak vetésére való. Mechanikus és pneumatikus elven működő változatai vannak.
A szántóföldi növénytermesztés során a szemenkénti vetőgép az egyik legszélesebb körben használt vetőgéptípus. A szemenkénti vetőgépeket egyrészt a nagyobb sortávban vetett növények (például napraforgó, kukorica, cukorrépa) vetésére, illetve szintén sorba vetett zöldségfélék aprómagvainak (például sárgarépa, petrezselyem, káposzta, saláta, retek) vetése során alkalmazzák. Manapság szinte az összes termesztett növénykultúrához megtalálható a megfelelő, gépesített vetési megoldás.
A szemenkénti vetőgépek gyártótól és az adott műszaki konstrukciótól függően igen eltérő megoldásokat alkalmaznak az optimális teljesítmény elérése érdekében. Ezeknek a gépeknek az alapvető feladata az, hogy magvakat a talajba juttassák, mégpedig az előre beállított tőtávolság és mélység betartásával, ezek után pedig betakarják a magokat és tömörítsék a talajt. Léteznek mechanikus és pneumatikus működésű szemenkénti vetőgépek is.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.