
Nem lehet tervezni - súlyos gondra mutatott rá a magyar növénytermesztő
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
A tárkony (Artemisia dracunculus) régóta kedvelt, kiváló aromájú fűszer- és gyógynövényünk. Magas illóolaj tartalmú, emellett otthon is termeszthetjük.
1-1,5 m magasra növő, évelő növény. Levelei használhatók bab- és borsó ételekbe, savanyúságokba és ízesített olajok, ecetek készítéséhez. Kiváló szárnyas-, birka-, bárány- és vad ételek fűszerezéséhez. Teája gyógyhatású. Étvágyjavító, epehajtó, vesetisztító. Házikertben és balkonon egyaránt termeszthető.
Termesztés és ápolás
A tárkony a jó vízelvezetésű talajt szereti, nem túl magas tápanyagtartalommal. Ugyanolyan hatással van rá a teljes nap, mint a részleges árnyék. Vessük el a magvakat áprilisban, 4-5 darabot tegyünk cserepenként. A cserepekben nedves virágföldnek kell lennie, amelyet borítsunk be komposzttal, hogy kizárja a fényt. Tartsuk bent, szobahőmérsékleten. Ha a palánták elkezdtek kibújni, helyezzük őket kívülre, a közvetlen napfénytől óvott helyre. Ritkítsuk meg úgy, hogy 1 cserépben 1 palánta maradjon. A palánták akkor állnak készen a végleges helyükre való átültetésre, azaz a kinti kertbe, amikor 10 cm magasak. Ássuk fel jól a talajt ültetés előtt, és közben adjunk hozzá egy maréknyi csontlisztet/négyzetméterenként. Ha a talaj nem jó vízelvezetésű, le kell ásni addig, amíg rothadt szerves anyagot nem találunk – aztán szerezzünk egy kis homokot, és jól ássuk bele a talajba.
Szokásos módon kell elültetni a tárkonyt, csupán arról győződjünk meg, hogy kap elég vizet, ha szárazság van. Válasszunk egy olyan helyet, ahol érintetlenek maradnak 2-3 évig. A tárkony nem különösebben vonzó növény, ezért fontoljuk meg, hogy hova ültetjük. Októberben, a szerves anyagokkal való talajtakarás, segíteni fog a tárkonynak télen, ha a területünkön különösen kemény telek vannak. A fűszernövény nagyon erőteljes gyökérzettel rendelkezik, de három év után elkezd pusztulni, amint a gyökerek elkezdik megfojtani egymást. A harmadik év őszén ki kell ásnunk a növényeket, válasszuk szét, és ültessük újra őket, jóllehet nem igazán kedvelik, ha megzavarják. Ezért az a legjobb megoldás, ha a komposztba dobjuk, és jövő tavasszal új magokat veszünk.
Betegségek és kártevők
Nem túl beteges fajta, de a gombás rozsdabetegség elkaphatja olykor, mankoceb tartalmú permetszerrel védekezhetünk ellene.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.