Ellepték a madarak ezeket a magyar tavakat: már most több ezren vannak
Több ezer madár népesíti be a Biharugrai-halastavakat a Körös-Maros Nemzeti Park területén.
A tőkés réce félig áttelelő, félig vonuló vízimadár, a házi kacsa őse. Magyarországon vadászható víziszárnyas.
A tőkés réce vagy vadkacsa (Anas platyrhynchos) a madarak osztályának lúdalakúak rendjébe és a récefélék családjába tartozó faj. A házi kacsa őse, egyben a leggyakoribb récefaj a Kárpát-medencében. A tojó barna rejtőszínű, a gácsér színezete jellegzetes: nyaka és feje fémesen csillogó zöld színű. Magyarországon nem védett, augusztustól januárig vadászható.
A tőkés réce életmódja
A magyarországi tőkés réce állomány egy része áttelel, másik része vonuló. A faj vadászható vízivadnak számít, vadászati idénye augusztus 15–től január 31-ig tart.
A tőkés réce elterjedése
A tőkés réce egész Európában, Ázsia és Észak-Amerika jelentős részén elterjedt, a Kárpát-medencében a leggyakoribb récefaj. Kóborló egyedei Afrikába, Közép- és Dél-Amerikába is eljuthatnak. Az ember is segítette elterjedési területe megnövelését, mivel betelepítette az Egyesült Államok keleti részébe, a Bermuda-szigetekre, Ausztrália, Új-Zéland és Új-Kaledónia területére is. A madárfajt betelepítették továbbá a Francia déli területek több szigetére, így a Kerguelen-szigetekre, továbbá a Falkland-szigetekre és a Macquarie-szigetre is.
A tőkés réce táplálkozása
A tőkés réce tápláléka változatos, főleg magvakat, növényi részeket, gerincteleneket, apró halakat és ebihalakat fogyaszt.
A tőkés réce fajtái
A tőkés récének korábban több alfaját is számon tartották, ám ezek egy részét a kutatók mostanra már önálló fajként kezeli. A fajnak mostanra alábbi két alfaja maradt: a közönséges tőkés réce (ez az alfaj él a faj) csaknem teljes elterjedési területén, illetve a grönlandi tőkés réce, amely kizárólag Grönland déli részén fordul elő. Külön alfajnak szokták tekinteni a tőkés réce háziasított leszármazottját, a házi kacsát is, amely minden probléma nélkül keresztezhető a tőkés récével. A városi tavakban élő tőkés récék között sokszor feltűnnek háziasított récékkel keresztezett egyedek is.
A tőkés réce szaporodása
A tőkés réce az ivarérettséget egyéves korban éri el. A madárfaj a fészkelőhelyet illetően nem válogatós, a földre rakják le a növényi részekből és pehelytollakból készített fészket. A tojó sokszor már március elején elkezdi rakni 9-14, zöldes színű tojásból álló fészekalját, melyen 22-28 napig kotlik.
Több ezer madár népesíti be a Biharugrai-halastavakat a Körös-Maros Nemzeti Park területén.
A Dunához lehet vinni és ott szabadon lehet engedni a panelházaknál bajba jutott tőkés récéket.
Magyar és spanyol ökológusok a velencei-tavi tőkés récék ürülékmintáit vizsgálták.
Sok réce a lapostetőkre és erkélyekre építi a fészkét.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.