Itt a megoldás! Így védheted meg a tujádat a pusztulástól

agrarszektor.hu
Az egyik legelterjedtebb és szinte minden kertben megtalálható örökzöld dísznövény a tuja. Mivel ezek a növények alapvetően nem szeretik a magyarországi adottságokat, a kártevők és a kórokozók gyakran teszik tönkre őket. Sok kerttulajdonos szenved ilyenkor velük, a legtöbb esetben ugyanis lehetetlen megállapítani, pontosan mi okozta a problémát. Bemutatjuk a fontosabb kártevőket, kórokozókat, és azt is, hogyan lehet védekezni ellenük.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Mivel a tuják számára nem optimálisak a magyar éghajlati feltételek, jelentősen megkönnyítik a kártevők és a kórokozók dolgát - írja anovenydoki.hu. Nem csak ezek válthatják ki azonban a tuja barnulását, esetleges pusztulását, de a szárazság, a talajtani tényezők és a tápanyaghiány ugyanúgy tönkre tehetik növényeinket. Nézzük mik lehetnek a leggyakoribb károsítói a tujáinknak és hogyan védekezhetünk ellenük.

Tuja kabatinás hajtáselhalása 

A betegséget akár már februártól észlelhetjük, mivel a gomba a fertőzött hajtásokon telel át. A tünet a csúcsi pikkelylevelektől kiinduló, akár az egész hajtásra kiterjedő szürkés-barnás elszíneződés, amelyet elhalás követ. Fontos, hogy minél hamarabb észleljük a kórokozót, mivel a gomba és a spóra szóródása májustól várható. A betegség egyik leglátványosabb tünete, hogy élesen elkülönül a növényen a beteg és az egészséges rész. Az elhalt részeknél apró, fekete kitüremkedő foltok jelennek meg, ami a kórokozó szaporító képlete. A kórokozónak kedvez az alacsony hőmérséklet és a magas páratartalom, így elsősorban a csapadékos években jelentősebb a kártétele. A védekezés alapja, hogy május (spóra szóródás) előtt távolítsuk el a fertőzött részeket és kerüljük a sűrű növényállományt. Jelentős fertőzés esetén, a spóra szóródásának időszakában akár 7-10 napos időközzel is szükséges lehet a permetezés.

Didimaszcellás betegség 

A kórokozó megjelenésekor kezdetben csak egy-egy pikkelylevél kezd sárgulni, az idő előrehaladtával azonban az egész növényen megjelenik ez a tünet. Súlyosabb fertőzés esetén hajtás száradást is okoz és idővel akár a teljes növény is elpusztulhat. Védekezéskor a fertőzött részek erős visszavágása és eltávolítása szükséges. A növényvédelmi kezeléseket a visszavágás és esős időszak után célszerű elvégezni. Azonban a hosszú spóra szóródási időszak miatt a növény állapotához, a fertőzöttség mértékéhez és az időjáráshoz kell időzíteni a permetezéseket.

Seiridiumos betegség 

A fertőzés teljes ágak pusztulását okozza. Elsősorban az idősebb fákon jelentkezik a betegség, amiket sebzésen keresztül tud megfertőzni. A károsítás helyén a kéreg besüpped és pirosas színezetű lesz, gyakran pedig gyantásodás is megfigyelhető. A kórokozónak a meleg párás időjárás kedvez. Védekezésnél a károsított részeket, bőven az egészséges részig vágjuk vissza, majd semmisítsük meg. Kémiai védekezéssel csak a károsítás mértékét tudjuk visszafogni, mivel a kórokozó a fás részekben van és nincs olyan szer ami képes lenne oda felszívódni.

Pestalotiopsisos betegség 

Ez a betegség lsősorban az idősebb növényeknél jelentkezik. Könnyű észrevenni, ugyanis először a pikkelylevelek a hajtáscsúcstól indulva elkezdenek sárgulni-barnulni, majd szépen fokozatosan elszáradnak, súlyos fertőzés esetén pedig akár teljes ágak is felkopaszodhatnak. Az elhalt pikkelyleveleken apró fekete szaporító képletek jelennek meg. A gomba megtelepedését elősegíti a nagy szárazság, a rossz termőhely, de a tápanyaghiány is. A kórokozó ellen nincs kidolgozva védekezés, elsősorban a megelőzésre kell odafigyelni. Csökkentsük a stresszes tényezőket, kerüljük a sűrű térállást és ügyeljünk, hogy kálium túlsúlyos készítményeket juttassunk ki a növényre. Ha észleljük a kártételét a fertőzött részeket erősen vágjuk vissza, majd semmisítsük meg.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?