Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy büntetés járhat érte, ha nem tartják kordában az ingatlanukhoz tartozó zöld területeket, azt azonban kevesebben tudják, hogy ezek elvégzésére is külön szabályok vonatkoznak. Nem mindegy ugyanis, melyik nap, hány órakor kezdi meg az ember a fűnyírást, és arra sem árt figyelni, hogy hány decibelen zúgnak a gépek. Az önkormányzatok saját rendeleteikben alakíthatnak kicsit a szabályokon, de van egy alapvető időintervallum, amihez azt igazítani kell - írta meg az Infostart.
Aki nem így tesz, az ellen feljelentést is tehetnek, és a kiszabható bírság összege sem kicsi. 2025-től még szigorúbb szabályozások vonatkoznak a fűnyírással és egyéb kerti zajkibocsátással kapcsolatban, amelyek jelentősen befolyásolhatják, hogy mikor és hogyan végezheti el az ember ezt a munkát. Ezeket a szabályokat a zajszint csökkentése, illetve a "jó szomszédi viszony" megtartása érdekében hozták a kerti munkák időbeli korlátozására.
Idéntől az általános szabályozás szerint a zajvédelmi rendeletek a következő előírásokat tartalmazzák:
- Hétköznapokon: Reggel 7:00 és este 20:00 között lehet fűnyírót vagy egyéb zajkeltő kerti eszközt használni.
- Szombaton: A megengedett időszak reggel 9:00 és dél között, majd délután 15:00 és 18:00 között lesz.
- Vasárnap és munkaszüneti napokon: A zajkibocsátás szigorúan tilos, vagyis fűnyírás, motoros fűrészek és egyéb zajos kerti munkák nem végezhetők.
Fontos azonban tudni, hogy az egyes településeken eltérhetnek ettől az előírások, ugyanis az önkormányzatok saját zajvédelmi rendeleteket hozhatnak létre, amelyek módosíthatják az országos szabályokat.
Aki megszegi a szabályozást, és a megengedett időszakokon kívül nyírja a füvet vagy végez más zajos kerti munkát, az szabálysértést követ el, amely pénzbírsággal sújtható. A bírság mértéke az adott önkormányzat döntésétől függ, de akár több tízezer forintos büntetést is kiszabhatnak a szabályszegőkre, főként a visszaesőkre.
A legtöbb önkormányzat persze követi a fokozatosság elvét, és nem bünteti meg a szabályszegőt azonnal több százezer forintra. Először ötezertől ötvenezerig terjedő helyszíni bírságra lehet számítani, később pedig húszezer és kétszázezer forint közötti közigazgatási bírsággal lehet számolni. Jogi személy esetén ötezertől ötvenezerig terjedő helyszíni, és ötvenezertől kétmillió forintig terjedő közigazgatási bírság járhat.