A cukorsüvegfenyő ültetése és gondozása: mit tegyünk cukorsüvegfenyő atka ellen, ha a cukorsüvegfenyő rozsdásodik?

A cukorsüvegfenyő ültetése és gondozása: mit tegyünk cukorsüvegfenyő atka ellen, ha a cukorsüvegfenyő rozsdásodik?

agrarszektor.hu
A cukorsüvegfenyő ültetése és gondozása: mit tegyünk, ha a cukorsüvegfenyő rozsdásodik, hogyan védekezzünk cukorsüvegfenyő atka ellen? Mennyi a reális cukorsüvegfenyő ár?

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A cukorsüvegfenyő kis növése és rendezett, kúp alakú formája miatt az egyik legközkedveltebb fenyőféle az egész világon: rengetegen vásárolják és ültetik el kertjükben, vagy akár dézsában az erkélyükön. Annak ellenére, hogy a cukorsüvegfenyő az év bármelyik időszakában rendkívül dekoratív kis fafajta, számtalan kertész szembesül azzal, hogy a cukorsüvegfenyő rozsdásodik vagy atkák jelennek meg rajta. Mi okozza ezeket a problémákat? Hogyan védekezzünk a cukorsüvegfenyő atka ellen, mit tegyünk, ha a cukorsüvegfenyő rozsdásodik, barnul? Hogyan zajlik a cukorsüvegfenyő ültetése és gondozása? Cikkünkben minden fontos kérdést megválaszolunk a cukorsüvegfenyő tudnivalóival kapcsolatban!

December 3-4-én rendezi meg a Portfolio Csoport kétnapos siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ország egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárrendezvényének számít. Az esemény egyedülálló módon nyújt átfogó információkat az agrárgazdaság helyzetéről, és ad prognózisokat a támogatási, a finanszírozási, a piaci és az üzleti lehetőségekről. A konferencia napirendre veszi az ágazati szereplőit érintő legforróbb témákat és legfontosabb szabályozási változásokat is. A rendezvény az agrárium minden résztvevőjének – így valamennyi méretű gazdálkodónak, élelmiszeripari cégnek, inputgyártónak, gépforgalmazónak, termékkereskedőnek, illetve államigazgatási és érdekképviseleti szakértőnek – hasznos és naprakész információkat nyújt, illetve lehetőséget biztosít a networkingre és a kapcsolatépítésre is. Ne hagyja ki a siófoki Agrárszektor Konferenciát december 3-4-én!

A cukorsüvegfenyő jellemzői, igényei

A cukorsüvegfenyő a szürke lucfenyő félék közé tartozik, származását tekintve Észak-Amerikában, különösen Kanada zord tajgáin őshonos növényfaj. A szürke lucfenyő Magyarországon nem őshonos, nagyon ritkán találkozhatunk vele, ám aprócska rokona, a cukorsüvegfenyő szinte bármelyik kertészeti áruházban, kiskereskedésben beszerezhető. A cukorsüvegfenyő mindössze 1,5-2 méter, ritkán 3 méter magasra nő, örökzöld tűlevelei világoszöldek, a legtöbb fenyőféléhez hasonlóan szúrósak.

A cukorsüvegfenyő egy viszonylag vízigényes növény, a jó vízellátottságú, tápanyagdús, nem meszes talajt kedveli. Gyakorlatilag bárhová ültetjük, jól érzi magát: igényli a fényt, de a tűző napfényt már nem szereti, emiatt érdemes napos / félárnyékos környezetbe ültetni. A cukorsüvegfenyő felhasználása sokrétű: dekorálhatjuk vele az előkerteket, az udvart, rengetegen ültetik temetőbe, emellett a cukorsüvegfenyő alkalmas karácsonyfának is, főleg, ha valaki egy kistermetű, cserepes fajtát szeretne, amit az ünnepek elteltével kiültethet az udvarra.

A cukorsüvegfenyő ültetése és gondozása

Akár dézsába, akár szabadföldbe kerül a cukorsüvegfenyő, fontos odafigyelnünk a növény vízigényére, ugyanis a cukorsüvegfenyő gyökérzete kicsi és hamar felszívja környezetéből a nedvességet. Ültessük el egyszerűen cserépben, nagyobb dézsában vagy a szabadföldben, a locsoláson kívül nem igényel gyakori gondozást. Cserepes cukorsüvegfenyő esetén tapintással ellenőrizzük, hogy a cukorsüvegfenyő talaja nyirkos-e: ha száraznak véljük, adjunk neki vizet. Fontos, hogy a cukorsüvegfenyő cserepének legyen jó a vízelvezetése, ugyanis nem szereti a pangó vizet.

A cukorsüvegfenyő rozsdásodik? Elmondjuk, miért!

A meleg, nyári hónapokban, aszályos időben a cukorsüvegfenyő heti 2 öntözést is igényel, különben a cukorsüvegfenyő fa ki fog égni - először a belső levelek barnulnak be, majd kifelé haladva az egész fa elveszti színét, életerejét. Ha a cukorsüvegfenyő ilyen módon, a fagy miatt károsodik, de még idejében megmentjük, a korona 1-2 év alatt rehabilitálódik, visszanyeri eredeti alakját.

Cukorsüvegfenyő atka

Az atkák aprócska, pókszerű, négylábú rovarok, amelyek szívó szájszervüknek köszönhetően a cukorsüvegfenyő nedvein élősködnek. Ezek az atkák, takácsatkák a kifejezetten meleg, száraz időt kedvelik, megjelenésüket május és szeptember között várhatjuk. Atkafertőzésre onnan következtethetünk, hogy a rovarok szívogatásának hatására a levelek elsárgulnak, emellett finom, pókhálószerű szövedéket is hátra hagynak maguk után. A cukorsüvegfenyő atka szabad szemmel nehezen észrevehető, ám nagyító segítségével könnyen a nyomukra bukkanhatunk. Cukorsüvegfenyő atka ellen védekezzünk a korona párásításával (spricceljük gyakran vízzel), slagos fürdetéssel, illetve atkaölő szerekkel is.

Cukorsüvegfenyő karácsonyfának

Ha úgy döntünk, hogy egy kisméretű cukorsüvegfenyő illene a lakásba leginkább karácsonyfának, nem kell aggódnunk, ez a kis fenyőfa bírja a szobahőmérsékletet is. Egy dologra érdemes figyelnünk: 10-12 napnál hosszabb ideig ne tartsuk bent, ha leteltek az ünnepek tegyük ki a kertbe vagy a teraszra, különben a cukorsüvegfenyő károsodik.

Cukorsüvegfenyő ár

A cukorsüvegfenyő ár szempontjából kifejezetten pénztárcabarát élődekoráció, ám az összeg mértékét befolyásolhatja a cukorsüvegfenyő mérete, fejlettsége. Az egészen kicsi cukorsüvegfenyő csemetéket a kertészeti áruházakban, nagykereskedésekben akár már 1.000 Forinttól beszerezhetjük, de a nagyobb, fejlettebb darabok költsége is baráti, mindössze néhányezer forint.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?