2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Pofonegyszerű: így spórolnak a műtrágyán az élelmes kertészek

Pofonegyszerű: így spórolnak a műtrágyán az élelmes kertészek

A kertészek többsége boltban kapható műtrágyát használ, és így biztosítja a növények számára a megfelelő tápanyagokat. Ez a megoldás általában elég költséges, és habár valóban hatékony, nem túl környezetkímélő. Sokan nem is gondolnák, de olcsóbban is meg lehet oldani a növények tápanyagellátását, készíthetünk ugyanis házilag is igazán hatásos permetszereket, műtrágyákat. Összegyűjtöttünk három szuper receptet, amelyek elkészítéséhez szinte csak a háztartásban keletkező szerves hulladékra van szükség.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A boltban kapható műtrágyák habár valóban hatékonyak, többségük elég borsos áron kapható, ráadásul nem is túl környezetkímélők - írja a balconygardenweb.com. Sokan nem tudják, de a háztartásokban keletkező szerves hulladékokból is igazán hatásos műtrágyát, permetszert lehet készíteni, ráadásul ez a megoldás költséghatékony is. Mutatunk három szuper receptet, amelyekkel egyszerűen kiválthatjuk a boltban kapható szereket. 

1. Komposzttea

A komposzttea egy többfunkciós folyékony műtrágya, amit nemcsak a virágos növényeknél, de szinte minden zöldségnél használhatunk. Amire szükségünk lesz az elkészítéséhez: egy 15-20 literes vödör, jó minőségű komposzt, bot a kevergetéshez (profibbak használhatnak speciális levegőztető rendszert is) és szűrőkendő. 

Első lépésként töltsük meg a vödör egyharmadát jó minőségű, kórokozóktól mentes komposzttal. Töltsük fel a vödröt vízzel, de hagyjunk néhány centiméter helyet a tetején, hogy könnyedén tudjuk majd kevergetni az elegyet. Adjunk egy kevés melaszt a keverékhez, ez ugyanis élelemként szolgál a talaj számára hasznos baktériumoknak. Ha ezzel megvagyunk, keverjük össze a hozzávalókat egy bot segítségével egészen addig, amíg egységes masszát nem kapunk. Két-három napig naponta többször keverjük át az elegyet, ha ugyanis nem mozgatjuk, akkor hamar rossz szagot kezd majd árasztani, és dobhatjuk ki az egészet a kukába. Ha letelt a néhány nap, alaposan szűrjük át egy kendőn a masszát, így a végén csak a komposzttea maradj. Érdemes néhány napon belül felhaszálni a teát, hogy minél több friss tápanyagot tudjunk kijuttatni növényeink számára. Önthejük közvetlenül a növényekre is, de használhatuk permetszer formájában is. 

Miért hasznos a komposzttea?

Segít a lombbetegségek kialakulásának megelőzésében, amennyiben permetszerként alkalmazzuk. Mivel ez egy folyékony műtrágya, a növények gyorsan fel tudják szívni a tápanyagokat a gyökereken keresztül, emellett a komposztteában található mikroorganizmusok miatt betegségekkel szembeni immunitás is kialakul majd a növényeknél. A tea miatt sokkal termékenyebbek lesznek a növények, jobb ízűek lesznek a zöldségek, és egészségesebb virágokat, valamint leveleket hoznak majd. 

2. Növényi hulladékból folyékony műtrágya

Növényi hulladékból és maradék zöldségekből is készíthetünk folyékony műtrágyát, ráadásul ez a megoldás nemcsak költséghatékony, de a szemét is hasznosul. Amire szükség lesz az elkészítéséhez: zöldség és gyümölcs maradékok, turmixgép, vagy valamilyen keverőgép, 15-20 literes vödör, Epsom-só, ammónia és víz.

Első lépésként kezdjük el gyűjteni a növényi maradékokat egészen addig, amíg néhány liter nem keletkezik. Ha sokáig tart a gyűjtögetés, tároljuk a maradékot fagyasztóban. Ha ezzel megvagyunk, tegyük egy turmixgépbe a maradékot, öntsünk hozzá egy kevés vizet, majd turmixoljuk le. Ezt a nagy adagot valószínűleg több lépésben tudjuk majd leturmixolni, de ha az egésszel megvagyunk, öntsük a pasztát egy vödörbe. Adjunk dagonként fél evőkanál Epsom-sót és egynegyed evőkanál ammóniát az elegyhez, majd keverjük össze jó alaposan az így keletkezett a masszát. Fedjük le a vödröt, és hagyjuk így 24 órán keresztül. Ennyi idő alatt el is készül a folyékony műtrágyánk, amelyet úgy használjunk, hogy egy liter meleg vízhez adjunk negyedannyi pasztát. Várjuk meg míg lehűl, és öntsük közvetlenül a talajra a növények szára köré. 

3. Banánhéjból műtrágya

Azt mindenki tudja, hogy a banán tele van tápanyagokkal, arra azonban sokan nem gondolnak, hogy a héja is nagyon gazdag a vitaminokban. Akinek van kertje, annak érdemes összegyűjteni a héjat, hiszen nemcsak káliumban, de magnéziumban és nátriumban is gazdag, ezek az elemek pedig nélkülözhetetlenek a növények számára. Nem mindenki tudja, de a banánhéjból műtrágyát is készíthetünk, ráadásul pofonegyszerűen.

Készítsünk banánhéjból komposztot

Ne dobjuk ki a banánhéjat, hanem adjuk hozzá a komposzthalomhoz. Ez az összetevő felgyorsítja majd a komposztálás folyamatát, növeli a komposzt vízvisszatartó kapacitását, ráadásul a talajra is jótékony hatással lesz majd. 

Száraz banánhéjból talajtakaró

Hagyjuk elszáradni a banánhéjat, és használjuk talajtakaróként a növények köré. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a talaj tetejét befedni kiszáradt banánhéjjal. A héj segít növelni a talaj vízmegtartó képességét, így a legnagyobb melegben sem kell majd sokat öntöznünk, a bomlással pedig tápanyagokat biztosít majd a növények számára. 

Banánhéjból permetszer

Tegyünk néhány banánhéjat egy vödörbe, és öntsünk hozzá meleg vizet. Hagyjuk két hétig állni ezt az elegyet, ennyi idő alatt ugyanis erjedésnek indul majd a banánhéj. Ha letelt ez a néhány nap, szűrjük le az oldatot, és permetezzük a növények leveleire, vagy öntsük közvetlenül a talajra.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?