Így változna az agrártámogatás

agrarszektor.hu
Az Európai Bizottság csütörtökön hoz nyilvánosságra a közös agrárpolitika jövőjével foglalkozó közleményét, melyben az agrártámogatások termelők és tagállamok közötti igazságosabb elosztását javasolja.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Brüsszel a konzultációra bocsátandó állásfoglalásban elveti az egész EU-ban egységes hektáralapú direkt támogatás bevezetését, azonban a jelenlegi, az új tagállamok gazdálkodói számára hátrányos támogatási rendszernek véget szeretne vetni - értesült a BruxInfo.

A történelmi támogatási mértékeken nyugvó kifizetések akár számottevően is átrendezheti a közös mezőgazdasági költségvetés egyes országok közötti elosztását. A módosítás fő vesztese Franciaország lehet, míg a lengyel és balti agrártermelők jövedelmei emelkedhetnek.

Brüsszel tervei szerint 2013 után egy tagállam valamennyi agrártermelője termeléstől elválasztott átalány közvetlen kifizetés formájában alapjövedelem-támogatást kapna. A kifizetések arányosabb elosztása végett a nagybirtokok számára kifizethető direkt támogatásokat maximálnák, noha nem vennének egy kalap alá minden nagyüzemet.

Az környezetbarát gazdálkodás előmozdítására külön "zöld" közvetlen kifizetéseket is kapnának, míg a mostoha körülmények között termelő gazdák további kiegészítő támogatáshoz juthatnának, területalapú kifizetés formájában vagy önkéntes alapon nemzeti kiegészítéssel (top up).

A kistermelők minimális szintű közvetlen jövedelemtámogatásban részesülnének. A jövőben kizárólag az aktív mezőgazdasági tevékenységet űzők juthatnának támogatáshoz, golfpályákhoz és egyéb, nem közvetlenül agráriumhoz kapcsolódó tevékenységekhez nem lehetne többé közösségi pénzekhez jutni.

A Bizottság csütörtöki közleménye szerint a KAP elé három fő célt kell kitűzni a jövőben: a fenntartható élelmiszertermelést, a természeti források fenntartható kezelését és a kiegyensúlyozott területfejlesztést.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?