Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Összesen 1096 ezer hektáron vetettek őszi búzát az idén a gazdálkodók - közölte az agrarszektor.hu-val a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A búzaterület nagyjából megegyezik a korábbi évekével, de ebből a jövő évi várható terméssel kapcsolatban még semmilyen következtetést nem lehet levonni. Az elvetett búza "sokat alszik kinn", így döntően az időjárás befolyásolja majd a 2014-es eredményeket is.
Az idén a gazdálkodók előzetesen 1095 ezer hektáron terveztek búzavetéseket, és végül 1000 hektárral nagyobb területen, 1 millió 96 ezer hektáron juttatták a vetőmagot a földekbe. A mostani terület nagyjából megegyezik az elmúlt években betakarítottal, amelynek nagyságát alapvetően az időjárás határozta meg. A betakarított terület az elmúlt néhány évben csak 2011-ben volt egymillió hektár alatt, az idén pedig 1092 ezer hektárt tett ki.
A NÉBIH földművelésügyi igazgatóságának felmérései szerint az őszi búza megfelelő magágyba került és jelentős részben optimális időben vetették el, mivel a szép, hosszú ősz kedvezett a vetési munkálatoknak. Az akkor lehullott csapadék részben megoldotta, illetve csökkentette a talajművelési problémákat. A már kikelt állományok jók, biztatóak, megerősödve mennek a télbe - állapította meg a NÉBIH.
A területadatokból, illetve a vetések mostani állapotából ugyanakkor semmilyen következtetést nem levonni azzal kapcsolatban, milyen lehet a jövő évi várható termés. Az elmúlt évek eredményei is azt mutatják, hogy a gazdálkodók hasonló nagyságú - egymillió hektár körüli - betakarított területen jelentős eltérő búzatermést takaríthattak be.
A KSH kimutatásai szerint az éves össztermés 3,7-5,1 millió tonna között mozgott 2010-2013 között. Ebből is egyértelműen látszik, hogy alapvetően az időjárástól - és nem például az alkalmazott termesztési technológiáktól - függött, milyen terméseredményeket értek el a gazdák.