Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
- mondta Bart Staes (Zöldek/EFA, Belgium) társ-jelentéstevő. Kilenc évvel a növényvédő szerekről szóló rendelet (az 1107/2009/EK rendelet) elfogadását és a glifozát engedélyének meghosszabbítása körüli vitát követően az Európai Parlament 2018. február 6-án döntött egy különbizottság felállításáról, amelyik a peszticidek engedélyezési gyakorlatát vizsgálja felül. A különbizottság munkájának eredménye a most elfogadott jelentés.
Eszerint a növényvédő szerek engedélyezése során a gyártóknak nyilvánosan elérhető adatbázisban kellene rögzíteniük, hogy milyen vizsgálatokat kívánnak elvégezni. Az engedélyezési folyamatban felhasznált tanulmányoknak is mindenki számára hozzáférhetőnek kell lenniük. A folyamatnak tartalmaznia kell egy "észrevételezési időszakot" is, amelynek során az érdekelt felek további adatokkal szolgálhatnak annak érdekében, hogy a döntő hatóságnak minden releváns információ a rendelkezésére álljon. A növényvédő szerekkel kapcsolatos adatszolgáltatásnak a hosszú távú mérgező hatásra is ki kellene terjednie a képviselők szerint. Ugyanakkor szakembereknek kellene áttekinteniük a tanulmányokat azzal kapcsolatban, hogy vajon rákkeltő-e a glifozát.
A képviselők a veszélyeztetett csoportok védelmét szolgáló szabályok bevezetésére kérték a Bizottságot, valamint arra, hogy vessen véget a nagy távolságra eljutó peszticidek alkalmazásának az iskolák, gyermekgondozási létesítmények, játszóterek, kórházak, szülészeti klinikák és gondozási otthonok közelében. A növényvédő szert a forgalomba hozatala után hatékonyabban kellene nyomon követni, az Európai Bizottságnak pedig járványtani vizsgálatot kellene folytatnia a növényvédő szerek emberi egészségre gyakorolt konkrét hatásáról. A talajban és a felszíni vizekben lévő szermaradékra is határértéket kellene megállapítania a Bizottságnak.
A képviselők megjegyzik: az átláthatóság hiánya és az érdekellentétek miatt vitatható az a rendelkezés, amelynek értelmében az engedélyért folyamodók dönthetik el, mely tagállam illetékes hatóságát kérik fel az egyes hatóanyagok jóváhagyására, majd a döntésről a tagállami hatóság tájékoztatja az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot. A Parlament ezért felkéri a Bizottságot, hogy a meghosszabbítás iránti kérelmek elbírálásával ne a korábbi értékelésért felelős tagállam hatóságát, hanem egy másik hatóságot bízzon meg.
A képviselők végül hangsúlyozzák: a politikai elszámoltathatóság jegyében a tagállamoknak és a Bizottságnak nyilvánosságra kellene hozniuk a végrehajtási szabályokról szóló viták részletes jegyzőkönyveit és a szavazatok listáját.