Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az elmúlt három hónap csendességét, mondhatni állóvizét kavarta fel az USDA becslése kb. két héttel ezelőtt, és hogy a hangulat ne lehessen nyugodt, a fizikai piacokon is előjöttek a vevők, akik meglepően alacsony árakon is tudtak szerződni. Hogy miért indult el ez a folyamat, és hova vezethet, arra a magyarázatot a déli féltekén találjuk meg: kedvezőbbé vált az időjárás, a terméscsökkenés réme elmúlt, és a piac "újragombolta" a helyzetet. Eközben a jelentős készletekkel rendelkező eladók agresszívabbakká váltak.
A tőzsdei jegyzések az elmúlt három hónap alatt szinte változatlanok voltak, csak az utóbbi két hétben estek nagyot. A mértéket mutatja a barchart.com ábrája is, ahol a színezett rész a párizsi malmi búza jegyése. A legnagyobb mértékű csökkenést a zöld vonallal jelzett USA-beli lágy búza (Chicago SRW) szenvedte el. A kukoricajegyzések sem Európában, sem Chicagóban nem mozdultak nagyot.
Adódik a kérdés, hogy a fenti folyamatok mennyire hatnak ránk? Úgy tűnik, már itthon is "helyzet van", az árak már csökkentek idehaza is - kivéve a magas olajsavas napraforgóé, de az külön utat jár most. A búza és a kukorica exportja lassú, nincs olyan pörgés, mint amire szükség lenne. Volt február elején egy nagy roham, ami a szállítási kapacitások kihasználását is segítette, de most mintha elfogyott volna a lendület.
A határidős jegyzések és a fizikai piaci szerződésekről szóló információk alapján a búza ára a Fekete-tengeri térségben és Franciaországban egy hét alatt tonnánként 8-10 USD-ral lett alacsonyabb. Ez érint minket is. A tonnánkénti 2500-3000 forintos csökkenés a hazai lehetőségeket is rontja. A búzánál legalább van még esély a kivitelre, de ez nem igaz a kukoricára.
Kérdéses az is, hogyan tudunk eljutni Konstancáig (mivel és mennyiért?). Bár messze még a szezon vége, az EU-n belüli szállítások korlátja már érződik. A vevők várják már az újtermésű brazil árut, a mostani előrejelzések alapján az ún. második termés jobb is lehet, mint az sejthető volt. A kivárás már nem tűnik jó taktikának, meg kell találni a raktárban eladatlanul váró termény helyét. Az árak emelkedésére csak az számítson, aki biztosan tudja, hogy rosszul alakul a tavaszi időjárás, és gyenge lesz az idei termés. Ha erre nem merünk fogadni, akkor inkább találjuk meg gyorsan a vevőt!
Bidló Gábor, Prudens Ceres Kft.