Durva, ami a magyar krumplival történik: ehhez jobb lesz hozzászokni?

Durva, ami a magyar krumplival történik: ehhez jobb lesz hozzászokni?

Gyeszát Zsolt
Nem csak az étkezési krumpli termesztése mutat csökkenő tendenciát hazánkban, a vetőburgonya termőterülete is fogyatkozik. Az Agrárszektor által megkérdezett szakember szerint az importőrök túl erősek, a hazai termesztésű vetőburgonya háttérbe szorult az utóbbi években.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A vetőburgonya termőterülete is tempósan csökken idősebb Varga György szerint. A Somogy megyei Berzencén működő Solanum Kft. ügyvezetője az Agrárszektornak elmondta: az elmúlt években maguk is lefelezték a vetőgumó területét, jelenleg mintegy 40 hektáron állítják azt elő. A gazdálkodótól megtudtuk: a legutóbbi információ szerint összesen mintegy 110 hektáron foglalkoztak vetőgumó előállításával hazánkban, ami nagyjából 7-800 hektár termőterület lefedésére elegendő. Mindebből az következik, hogy a fennmaradó mintegy hétezer hektárnyi hazai étkezési krumpli megtermeléséhez külföldről érkezik a vetőgumó. Varga György szerint érdektelenség jellemző a piacon, az importőrök erősek, a magyar vetőgumó pedig háttérbe szorult. Ennek ellenére ők maguk is sokat dolgoztak azon, hogy a magyar fajta vetőburgonyák nagyobb teret kapjanak. Jelenleg a balatoni rózsa vetőburgonyából állítják elő a legtöbbet, sokan keresik ezt a fajtát. Ugyanakkor hektikus a piac, nem igazán lehet sztenderd fajtát meghatározni a szakember szerint. A legnépszerűbb vetőgumó továbbra is a red scarlet, utóbbi 15-20 éve jól tartja a pozícióját Varga György szerint.

EZ IS ÉRDEKELHET

A berzencei gazdálkodó úgy véli: öntözés nélkül ma elképzelhetetlen a burgonyatermesztés. A vetőgumó ára is magas, egy hektáron 2-2,3 millió forint költséget jelent. Ez is oka annak, hogy a hazai vetésterület lefelé megy. Kevesen kockáztatják ma meg a burgonyatermesztést, a termelő szerint sötétben tapogatózik az ember, mert az európai burgonyapiac alakulása is nagymértékben befolyásolja az árakat. Ilyen helyzetben pedig nehéz kiszámítható módon növényt termeszteni. A szakember elmondta: számukra egyelőre nem okozott nagy problémát az étkezési burgonyára bevezetett ársapka. Nemrég arról röppentek fel hírek, hogy hiány lehet burgonyából, tapasztalatai szerint ugyanakkor lanyha a piac, nem kapkodnak az emberek az étkezési burgonyáért. Vetőburgonyából is jobbára a régi partnereket szolgálja ki a cég, ma már inkább kis termelők felé értékesítenek. Akad ugyan még olyan partner, aki egyszerre 1-2 kamionnyi vetőburgonyát is felvásárol, de a legtöbben csupán 0,5-3 tonna tételben vásárolnak. Korábban külföldre, Szlovákiába is értékesítettek vetőgumót, ám ott is lefeleződött a termőterület, illetve az előírások is nehezítették az üzletet, ezért becsukták ezt a kaput is.

EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?