Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Talajerő-talajélet, mikrobiológia és regeneratív gazdálkodás témakörében tartott panelbeszélgetést a K&H Bank csütörtökön Hódmezővásárhelyen, az Alföldi Állattenyésztési Napok rendezvényen. Az esemény moderátora, Holopovics Zoltán talajerőgazdálkodási szakmérnök a fórum felvezetésén kifejtette: a csapadékmennyiség egyenetlensége, az Alföld szárazsága mára olyan trend, amelyet a gazdák is érzékelnek, az emlékezetes, 2022-es aszályt pedig máig nem tudta kiheverni a régió. Mint elmondta, a megoldás egyik fontos eleme a talajkezelésben rejlik.
Kiszárad az Alföld?
Nagyon úgy fest, hogy az idei év időjárása sem lesz kedvezőbb, mint korábban, ezért mindenképpen okosabb tájhasználatra, okszerűbb vízrendezésre van szükség. Ennek hiányában a klimatikus trenden, az Alföld kiszáradásán nem tudunk változtatni. Ehhez komoly beruházásokra van szükség
– mondta el az eseményen Juhos Katalin, a MATE Agrár-környezettani Tanszékének adjunktusa. Hozzátette:
Amíg ez megtörténik, a gazda azt teheti, hogy a talajt olyan állapotba hozza, olyan kíméletes módon műveli, hogy képessé tegye a kevés vizet megtartsa. Nagyon szűk a mozgástér ebben a tekintetben, amilyen mélyen műveljük a talajt, olyan mélyen szárítjuk ki. Arra kell felkészülnünk, hogy a jövőben háromszor esik egy évben, és azt minden cseppjében hasznosítanunk kell.
Kiemelte: a jó talajnak nem csak a nedvességet, hanem a szerves anyagot is meg kell tartania.
A szerves anyag is számít
A szervesanyag-tartalom egyre csökken a hazai talajokban, a művelés, a műtrágyázás jelentősen rontja a talajélet intenzitását, és elindul egy kedvezőtlen folyamat. Erre jön még a klímaváltozás – jelentette ki az eseményen Pénzes Éva, az Agriturf 2022 Zrt. kereskedelmi és marketing igazgatója.
A jó szerkezetű, kedvező állapotban lévő talaj képes megőrizni a szerves anyagokat és a vizet is. Ennek elérésére jó módszerek állnak a rendelkezésre: a folyamatos növénytakaró, a kíméletes művelés és a biostimulátorok használata sokat segíthet a jó talajállapot kialakításában és megőrzésében.
A jó talajélet kialakításához optimális feltételeket kell teremtenie a gazdának, ebben az átgondolt vetésforgó is sokat segíthet.
Azonnali megoldás nincs
Nyolcmilliárd embert kell megfelelő élelmiszerrel ellátnunk, a változó tényezők, és az abiotikus stresszek erősödésére fel kell készülnünk. A gazdálkodó azonnali megoldást szeretne, egyfajta aszpirint, ebben a szemléletben viszont háttérbe szorul a talaj jelentősége – fogalmazott az eseményen Balázs Viktor, a Bio-Nat Kft. ügyvezetője. Hozzátette:
Amiből elveszünk, hogy növényeket termeljünk, annak vissza is kell adnunk. Ezt ráadásul aktivizálnunk is kell, hogy a növények számára értelmezhetővé, felvehetővé tegyük.
Az uniós támogatási rendszer is igyekszik ösztönözni ebben a termelőket, megfelelő megoldásokkal javítható a talaj tápanyagszolgáltató képessége és csökkenthető a költséges inputanyagok kijuttatása is.
Ebben ad segítséget a mikrobiológia.
Ebben ugyanakkor számos piaci szereplő téves információkkal jelennek meg, és ez elfedi a gazdák elől a jó megoldások jelentőségét. Megfelelő minőségű, biztos kutatási háttérrel rendelkező termékekkel lehet ugyanis javítani a helyzeten.
Adatból információ
A tradicionális növénytermesztésben viszonylagos biztonságban tudtunk termelni, de ma már a népi megfigyeléseket sem lehet alapul venni
– jelentette ki a rendezvényen Hajdú Attila, a Bayer Hungária Kft. climate view field szakértője. Kifejtette:
Egyértelműen alkalmazkodnunk kell a változásokhoz, amelyek ma már nem évtizedes távlatokban, hanem az egyik évről a másikra jelentkeznek. A digitalizáció megoldásai sem képesek profitot termelni, csupán eszközök a megfelelő gazdálkodáshoz. Ez utóbbihoz tanulni kell, az adatokból információkat kell kreálni. Kijelentette:
Az eszközöket használni kell, nem csupán beszerezni, a megfelelő használat pedig a talajokról, műholdakból és mikrobiológiai jellemzőkből összegyűjtött adatok értelmezésén múlik. Ennek mindig az adott termelő helyhez kell igazodnia, egyedi jelleggel.