Fenntartható talajművelés a jövő agráriumában: a klímaváltozás hatásai és válaszok

Fenntartható talajművelés a jövő agráriumában: a klímaváltozás hatásai és válaszok

agrarszektor.hu
A klímaváltozás az egyik legnagyobb globális fenyegetés, amely befolyásolja a mezőgazdasági termelést, ezen belül is a növénytermesztési rendszereket. A termőtalaj a szárazföldi ökoszisztéma egyik alapvető eleme, amely kulcsszerepet játszik a növények tápanyagellátásában, a vízháztartás szabályozásában, a szénmegkötésben. Az egyre gyakrabban kialakuló szélsőséges időjárási körülmények, például a hőmérséklet-emelkedés, az aszályok és az intenzív csapadék, jelentős hatással vannak a talaj termékenységére és a művelési rendszerekre. Ezért az ehhez való alkalmazkodás kiemelten fontos a mezőgazdasági ágazat számára, amihez új agrotechnológiai innovációkra és komplex talajvédelmi stratégiákra van szükség.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A klímaváltozás hatása a talajra

A klímaváltozás sokféleképpen befolyásolja a termőtalaj állapotát. A melegebb hőmérséklet és a változó csapadékszintek hatással vannak a talajnedvességre, a szervesanyag-tartalomra és a mikrobaközösségek életfolyamataira is. Az aszályok és az intenzív esőzések következtében fellépő talajdegradáció és a csökkenő talajtermékenység egyre komolyabb kihívást jelent. Az alábbiakban a legfontosabb hatásokat tárgyaljuk:

1. Vízháztartás és talajnedvesség:

A növekvő hőmérséklet fokozza a párolgást, csökkentve ezzel a talaj nedvességtartalmát. Az elhúzódó aszályos időszakok kiszárítják a felszíni rétegeket, míg a nagy intenzitású esőzések túlzott lefolyást és talajeróziót okozhatnak. Magyarországon már érezhetőek a klímaváltozás negatív hatásai; például a 2022-es év rekordaszállyal sújtotta az országot, amelyre az elmúlt évtizedekben nem volt példa.

2. Szervesanyag-veszteség:

A hőmérséklet emelkedése gyorsítja a talajban található szerves anyag lebomlását, csökkentve ezzel a talaj szervesszén-tartalmát. Ez nemcsak a termékenységre van hatással, hanem szén-dioxid-kibocsátást is eredményez, amely hozzájárul az üvegházhatás erősödéséhez és ezáltal a klímaváltozáshoz.

3. Talajszerkezet és erózió:

Az egyre intenzívebb időjárási viszonyok növelik a defláció (szélerózió) és vízerózió veszélyét. Ezek a talajdegradációs folyamatok csökkentik a termőréteg vastagságát, csökkentve ezzel a terméshozamot és a talaj vízmegtartó képességét.

4. Talaj mikrobiológiai aktivitása:

A szélsőséges hőmérsékleti változások és a csapadékeloszlás hektikussága hatással vannak a talaj mikrobiális összetételére és aktivitására is. Ez befolyásolja a tápanyagok felvehetőségét, a nitrogén körforgását és a szerves anyag megőrzését is a talajban.

Klímaváltozási prognózisok Magyarországra

A jövőbeni klímamodellek szerint Magyarországon növekedhet az aszályos időszakok gyakorisága és intenzitása. A hőmérséklet különösen nyáron emelkedhet, ami a talaj további kiszáradását okozhatja. A mezőgazdaságban eddig megszokott csapadékmintázatok szélsőségesebbé válhatnak, egyes időszakokban villámárvizeket és talajeróziót okozva, míg máskor az aszály következtében csökkentve a terméshozamokat. Az időjárás instabilitása miatt a gazdáknak adaptív stratégiákat kell elsajátítaniuk a termékeny talaj megőrzése érdekében.

Javasolt agrotechnológiai módszerek a talaj védelme érdekében

1. Csökkentett vagy szántás nélküli művelés: a talajforgatás csökkentése vagy teljes elhagyása megőrzi a talajszerkezetet, csökkenti a szén-dioxidkibocsátást és javítja a talajnedvesség megtartását.

2. Talajtakarás és mulcsozás: a talajt növényi maradványokkal vagy szerves anyagokkal fedve csökkenthető a párolgás, védhető a hőmérsékleti ingadozásoktól, és növelhető a szervesanyag-tartalom. A talajtakarás pozitív hatással van a talajban élő hasznos szervezetekre is.

3. Zöldtrágyázás: a pillangósok és egyéb takarónövények vetésforgóban történő alkalmazása javítja a talajszerkezetet, növeli a szénmegkötést és csökkenti az eróziót.

4. Precíziós mezőgazdaság: a precíziós gazdálkodási módszerek optimalizálják a növénytermesztést és minimalizálják a gazdálkodás során a környezeti terhelést.

5. Soknövényes vetésforgó alkalmazása: a különböző növénykultúrák váltakozó vetése és sokszínűsége fenntartja a talaj táp­anyagegyensúlyát, csökkenti a talaj kimerülését és elősegíti a kártevők elleni védekezést.

6. Védősávok és agrárerdészet: cserjék és fák ültetése a mezőgazdasági területek szélén védelmet nyújt a szélerózió ellen, növeli a biodiverzitást és elősegíti a szénmegkötést. Az agrár- erdészeti rendszerek stabilabb termesztési feltételeket biztosítanak.

7. Integrált talajtermékenység-gazdálkodás: az organikus és szervetlen trágyázás optimális kombinációja fenntartható táp­anyag-utánpótlást biztosít, miközben csökkenti a vegyszerek alkalmazását.

A kutatás szerepe a talajvédelemben

Az egyetemek és kutatóintézetek kulcsszerepet játszanak a fenntartható talajgazdálkodási stratégiák kidolgozásában. A regeneratív mezőgazdasági gyakorlatok, a klímaváltozás hatásainak jobban ellenálló növényfajták alkalmazása elengedhetetlenek a hosszú távú növénytermesztés biztosításához. A kutatások segítenek megérteni, hogyan hat a hőmérséklet emelkedése, a csapadék változása és az extrém időjárási események a talaj szerkezetére, nedvességtartalmára és termékenységére.

Összegzés

Az okszerű agrotechológiai gyakorlatok és a klímaváltozás szoros kapcsolatban állnak egymással. A regeneratív gazdálkodási technológiák egyre szélesebb körű alkalmazása nemcsak a talaj termékenységét őrzi meg, hanem hozzájárul a klímaváltozás elleni küzdelemhez is. A magyarországi gazdálkodók előtt álló kihívásokra nem létezik egyetlen, mindenre alkalmazható megoldás. A fenntartható és eredményes gazdálkodás érdekében az említett módszerek és technikák összehangolt alkalmazására van szükség, amelyek egymást kiegészítve biztosítják a talaj védelmét és a mezőgazdasági termelés sikerességét.

A cikk szerzője: Kovács Gergő Péter egyetemi docens, MATE

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?