Nem kímélte az időjárás a magyarokat: ezt most sokan megszenvedték

Nem kímélte az időjárás a magyarokat: ezt most sokan megszenvedték

agrarszektor.hu
2024-ben a klímaváltozás következményei minden eddiginél kézzelfoghatóbbá váltak világszerte, beleértve Magyarországot is. Az év során tapasztalt szélsőséges időjárási jelenségek rávilágítottak arra, hogy bolygónk éghajlata rohamos ütemben változik, ami egyre súlyosabb kihívások elé állítja az emberiséget és a természetet egyaránt - írta a 24.hu.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

Az elmúlt év globális szinten a valaha mért legmelegebb esztendőnek bizonyult. Az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálatának, a Copernicusnak az adatai megerősítették a szakértők előzetes várakozásait: a globális átlaghőmérséklet minden korábbi rekordot megdöntött. Ez a tendencia számos régióban elhúzódó, intenzív hőhullámokban nyilvánult meg, amelyek a Föld különböző pontjain okoztak súlyos problémákat.

Hazánkban is érezhető volt a klímaváltozás hatása: a február szokatlanul enyhe időjárást hozott, míg a nyári hónapokban rekordokat döntögető hőség tombolt. A szakértők szerint a 2024. júliusi hőhullám Magyarország modern kori történelmében az eddigi legjelentősebb volt. A kánikulát hosszan tartó csapadékhiány kísérte, ami súlyos aszályhelyzetet eredményezett, melynek következményei még műholdas felvételeken is jól láthatóak voltak.

Az év második felében a csapadékeloszlás szélsőségessége okozott gondokat. Szeptemberben Magyarországot is elérte egy rendkívül heves hidegfront, amely jelentős természeti károkat okozott. Ezt követően a Boris ciklon hatására szokatlan időpontban áradás alakult ki a Dunán. A meteorológusok magyarázata szerint a szeptemberi árvízért főként a Közép-Európát is elérő, az abnormálisan meleg tengervíz táplálta Boris ciklon volt felelős. Bár hazánk viszonylag enyhébb következményekkel szembesült, a környező országokban, különösen Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban súlyos helyzet alakult ki.

Az év során tapasztalt szélsőséges időjárási események - a hőhullámok, aszályok, erdőtüzek és áradások - egyértelműen jelzik, hogy a klímaváltozás már nem távoli fenyegetés, hanem mindennapi valóság. Az emberiségnek sürgősen alkalmazkodnia kell az új körülményekhez, miközben fokozott erőfeszítéseket kell tennie a további felmelegedés mérséklésére.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. április 3. 13:28