Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az idei aszályos nyárnak, a csapadékhiánynak, valamint az öntözés hiányának köszönhető, hogy a főbb gyümölcseink - az őszibarack, szilva vagy nyári alma - terméseinek egy része kényszerérett lesz, vagyis kisebb méretű és súlyú gyümölcsöket szüretelhetnek majd a termelők. A minőség is gyengébb lesz, mint amilyen a tavalyi évben volt, és az árak sem alakulnak majd úgy, mint amire számítani lehetett - írja a Népszava.
A brutális kánikula okozta károkat öntözésfejlesztéssel lehetne csökkenteni, ugyanis a hazai gyümölcsösök alig 20-25 százalékát öntözik csak, ráadásul ezeknek az öntözőrendszereknek egy része már elavult. A kárenyhítés másik módja a technológiai, illetve fajtakorszerűsítés lenne, ugyanis ha tovább tart az aszály és a csapadékmentes időszak, károsodnak majd a gyümölcsfák, jövőre nem lesz elegendő virág rajtuk és a termés is elmarad majd az átlagostól. Ezen már az erre a hétre ígért, átmeneti lehűlés sem sokat segíthet. A károkat lehetne enyhíteni egyebek mellett a jég, vagy fagyvédelmi háló használatával, ami nem csak a jég, de az erős napsugárzástól is védi a növényeket - mondta a lapnak Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Fruitveb) elnöke.
A most érő szilva és nyári alma színanyagai sem tudnak kellőképpen kialakulni a szélsőséges időjárás miatt, ehhez ugyanis arra lenne szükség, hogy az éjszakai hőmérséklet legalább 16-17 fokig lehűljön. Ezzel szemben napok óta 20-25 fokot mérnek, ami miatt sápadtabb lehet a szilva és a nyári alma is, és ez az árak negatív irányba történő elmozdulását eredményezheti majd - emelte ki az elnök.
A szezon két fontos gyümölcsénél, a baracknál és a szilvánál, jelentősen beleszólhat az árak alakulásába, hogy lesz-e elegendő munkáskéz, napszámos, ugyanis ha nem sikerül az ütemezett szüret, akkor csökkenhet az étkezési minőség és több juthat a pálinkafőzdékbe. Azzal is számolniuk kell a gazdáknak, hogy a rendkívüli forróságban legfeljebb 11 óráig szedhetik a termést, mert a kánikulában felmelegszik a gyümölcs és úgy nem lehet hűtőházba vinni.
A zöldségtermesztőknél jobb a helyzet, mert ott az öntözött területek aránya eléri a 60-70 százalékot is, csakhogy ezek többnyire úgynevezett esőztető berendezésekkel juttatják el a vizet a növényekhez. Ezeknek a berendezéseknek az a hátrányuk, hogy jelentős a párolgási veszteség és ez sokat ront az öntözés hatékonyságán. A gyümölcsösökben - már ahol van - ott többnyire a korszerűbb csepegtető rendszerek működnek. Ezeket programozni is lehet, főleg éjszaka működnek, és némileg lehűtik a talajt és a gyökérzetet.
Ha megfelelő lenne a levegő páratartalma, a meleg nem jelentene akkora veszélyt. A gond inkább az, hogy most már hosszabb ideje az úgynevezett légköri aszály sújtja a gyümölcsösöket és a zöldségtermő területeket. Ez azt jelenti, hogy a levegő relatív páratartalma 60 százalék alá csökkent, így a fóliasátrakat, üvegházakat sem lehet rendesen átszellőztetni, ami szintén termésveszteséggel jár.
- hívta fel a figyelmet Ledó Ferenc.
A magyar termelőknek a spanyol, olasz és főleg a legkorszerűbb technológiákkal dolgozó izraeli termelőkkel kell versenyezniük. Napjainkban már nem érdemes öntözés nélküli gyümölcsöst telepíteni, ugyanis a globális felmelegedés következtében megváltozott éghajlati viszonyok miatt az elmúlt évtizedben átlagosan 5 évből kettőben a jelenlegihez hasonló kánikulai, aszályos szezonnal kellett számolni. Kétségtelen, hogy hektáronként akár milliós beruházást igényel egy egy megfelelő öntözőrendszer kiépítése, de a technológiai fegyelem betartásával, a korszerű fajtaválasztással a mennyiség és a minőség is több, illetve jobb lesz. Az egy kilóra vetített fajlagos költség pedig kisebb lehet, mint a hagyományos termesztéssel - hangsúlyozta a Fruitveb elnöke.