Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Agrárszektor.hu: Hogyan kezdett el gazdálkodni? Mióta foglalkozik ezzel a tevékenységgel?
Doroginé Kovács-Bacsó Erzsébet: Már a családom is ezzel foglalkozott, így egyértelmű volt, hogy én is hasonló irányba fogok elindulni. 2008-ban sikeresen nyertem a Fiatal Gazda pályázaton, így férjemmel karöltve önállósítottuk magunkat. Jelenleg legnagyobb részt tormatermesztéssel foglalkozunk, mely hungarikumnak minősül. Őszintén szólva nem sok mindenre van itt lehetőség, hiszen a táj jellege korlátoz minket.
Asz.: Hány hektáron termel jelenleg, ebből mennyi a saját? Mi minden terem a földjein?
D. E.: Nagyjából 12 hektáron termelek Hajdú-Bihar megye keleti szélén, az ott található Álmosd környékén. Ebből jelenleg 8 hektáron termelem a már említett tormát, emellett pedig kukorica is terem hozzávetőleg 4 hektáron. Ebből 4,5 hektár a saját területem, a többit pedig bérbe veszem, és úgy művelem.
Asz.: Hol tudja legjobban értékesíteni a terményeit?
D. E.: A tormát magyar felvásárlóknak értékesítjük, egész pontosan az Észak-alföldi Zöldség-Gyümölcs Termelő, Értékesítő Szövetkezet vásárolja fel a produktumot. Nem olyan régen a piacon megjelentek a lengyel felvásárlók is, de mi csak itthon értékesítünk.
A kukorica esetében is valljuk ezt az elvet, csak itthonra értékesítünk, ebben legfontosabb partnerünk pedig a Futura-G szövetkezet.
Asz.: Sokaknak rosszul sikerült az előző év, Önök hogyan zárták ezt az időszakot?
D. E.: Tavaly még próbálkoztunk burgonyával is, sajnos ennek, illetve a tormának 25-30%-át elvitte a belvíz. Ráadásul a burgonya megmaradt része sem sikerült túl jól, így csak takarmányként tudtuk értékesíteni. Szerencsére a megmaradt termés felvásárlási ára tudta kompenzálni a veszteségünket.
Hozzátenném, hogy ez elkerülhető lett volna, ha a csatornát kitakarítják, hiszen évek óta fizetjük a csatornadíjat, mégsem láttam még soha, hogy kitisztítanák azt. Sajnos meg is lett az eredménye.
Asz.: Már említette, hogy a Fiatal Gazda pályázaton 2008-ban volt sikeres. Mire fordította az elnyert összeget?
D. E.: Egy részét földvásárlásra, a mezőgazdálkodással járó járulékos költségekre, például műtrágyára, vagy vegyszerekre, illetve gépeket is vásároltunk. Beszereztünk egy mezőgazdasági erőgépet, egy pótkocsit, de rakodógéppel és talajmaróval is gazdagodott a gépparkunk. A pályázat igen komoly részét pedig kézimunkaerőre, alkalmi- és idénymunkások bérezésére fordítottuk, hiszen a torma termesztéséhez nagyon sok humán erőre van szükség.
Asz.: Gyakran pályázik? Honnan értesül a lehetőségeiről?
D. E.: Nem mondanám, hiszen ez volt ez első pályázatom. A falugazdász hívott össze egy gyűlést a gazdálkodóknak, ott értesültem erről a lehetőségről. Mivel a kellő képzettségem megvolt, így megfeleltem a pályázat feltételeinek, ezért úgy gondoltam megpróbálom. Örültem, hogy sikerült megnyernem a 10 millió forintot, nagy segítség volt, de tudja a mezőgazdálkodásban ez nem számít túl nagy összegnek, minden esetre kezdő lökésnek tökéletes volt.
Asz.: Milyen fejlesztéseket tervez a jövőben? Mik a célok?
D. E.: Szeretném a földterületemet tovább növelni, valamint a gépparkomat fejleszteni. Emellett volt egy elképzelésünk, hiszen tavaly 6 hektárt tormát 4900 munkaórával tudtunk megoldani, idén pedig 8 hektárt ültetünk be, ezért ki akartuk használni azt az új pályázatot, mellyel a munkaerő járulékainak megtérülését támogatja az állam. A gond csak az, mi 20 embert szerettünk volna 60 napig alkalmazni, de azonnal elutasították a próbálkozásunkat. Ezt azzal indokolták, hogy ők 9 hónapot tartanának reálisnak. Megjegyezném, hogy 9 hónapig idénymunkásokat folyamatosan alkalmazni nem megvalósítható elképzelés. Ebből is látszik, hogy a jelen rendeletek nem szolgálják a mindennapi élettapasztalatokat, ez több esetben is igazolódik, mint például a már említett idénymunka alkalmazásánál, valamint az erre igényelhető pályázatok esetében. Nagyon sajnáltuk, hogy így alakult, hiszen ezzel az állam is nyerne, tekintve, hogy csökkenthettünk volna a munkanélküliségen, ráadásul a mi helyzetünket is jóval megkönnyítette volna.
Névjegy:
Név: Doroginé Kovács-Bacsó Erzsébet
Születési hely, idő: Debrecen, 1971.04.21.
Iskolák: Kereskedelmi Szakközépiskola, Ezüst- és Aranykalászos Gazdaképző
Ágazat: Szántóföldi növénytermesztés
Gazdaság területe: kb. 12 hektár
Alkalmazottak száma: Állandó nincs, 5-25 idénymunkás
Elnyert támogatások: Fiatal Gazda 2008
Családi állapot: Férjezett
Elérhetőségek:
Lakcím: 4285 Álmosd Táncsics utca 27.
Tel.: 36305448348
E-mail: kisdorogi@gmail.com