Ez vár ránk az új évben: minden, amire fel kell készülni

Ez vár ránk az új évben: minden, amire fel kell készülni

agrarszektor.hu
Az élelmiszeripar és a mezőgazdaság 2025-ben új kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe Magyarországon. A feldolgozóipar jelentős támogatási programjai, a szabályozási változások, valamint az inflációs nyomás csökkenése mind meghatározó szerepet játszanak a gazdálkodási és ipari stratégiák alakulásában. Míg az élelmiszeriparban a pályázati hullám, szabályozási téren várhatóan a termelővédelmi csomag hozza a legjelentősebb változást 2025-ben, de fontos fejlemény lesz az öntözési jog bevezetése is. Jövőre szelídülhet az élelmiszerinfláció is, de várhatóan így is magasabb lesz a pénzromlás teljes üteménél. Van esély a tizenévesen bevonására is az idénymunka jelentette feladatok elvégzésére.

Ahogy azt előzetesen is sejteni lehetett, a kisebb cégeknek szánt 50, a nagyobbaknak jutó 150 milliárd forint iránt nagyon komoly érdeklődés mutatkozott a piacon. Számos kérdés merült fel azonban arra vonatkozóan is, hogy kik és hogyan tudnak jól élni a lehetőséggel, ezekre várhatóan az új év második felében kapunk majd választ.

EZ IS ÉRDEKELHET

A magyar élelmiszeripari vállalatok a meghirdetett támogatási keret többszörösét igényelték fejlesztéseikhez. Sőt, vannak olyan vállalatok is, amelyek a kitűzött célok megvalósítását önerőből már el is kezdték megvalósítani. Ha minden a tervek szerint halad, akkor ezek közül 2026-ban már több 5-10 milliárd forintos fejlesztés is átadásra kerülhet, a további projektek pedig 2027-ben vagy 2028-ban érhetnek célba. Ezek a beruházások alapvetően határozhatják meg az élelmiszeripar és a mezőgazdaság versenyképességét.

Új szabályok a szerződésekben és az öntözés terén

Az új jogszabály egyik fontos eleme, hogy a 30 napon túli késedelmes fizetések mellett azokat is szigorúan szankcionálják, akik a mezőgazdasági termelőktől megkapott áru ellenértékét nem fizették meg, és cégük felszámolása közben elvonták annak fedezetét. Ezek a személyek a jövőben nem lehetnek mezőgazdasági termékek felvásárlásával, feldolgozásával foglalkozó vállalkozások tulajdonosai vagy ügyvezetői.

EZ IS ÉRDEKELHET

Másik fontos változás, hogy januártól módosul az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény, amelyben újdonságként vezetik be az öntözési jog intézményét. A módosítást az tette szükségessé, hogy az öntözéses gazdálkodás eddig mind az engedélyezési oldal tekintetében, mind pedig a terület biztosításához szükséges magánjogi kérdések tekintetében számos kihívással nézett szembe.

Jön az öntözési jog

Korábban ráadásul semmi garancia nem volt arra, hogy az adott földet a bérleti idő lejárta után is művelheti majd a beruházó, ami sokakat elriasztott a hosszú távon megtérülő öntözési beruházásoktól. A várható törvénymódosítás és az öntözési jog bevezetésének egyik legfőbb célja tehát az, hogy könnyítse ezeket a nehézségeket és ezáltal az adott területeken ténylegesen öntözéses gazdálkodásra kerülhessen sor.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az eljáró felek egyrészt a földnek a tulajdonosa vagy ha haszonélvezettel terhelt földről van szó, akkor a haszonélvező, ha pedig állami földről van szó, akkor a vagyonkezelő, másrészt pedig az a beruházó (földműves, mezőgazdasági termelőszervezet vagy öntözési közösség) lesz, aki a beruházást fogja eszközölni. A törvény azt is felsorolja, hogy melyek azok a művelési ágak, ahol ilyen jogosultság létrehozható, ami lehet szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő, valamint kivett terület is.

Lassulhat az élelmiszerinfláció?

Az elmúlt évek egyik legnagyobb hatású folyamata az elszálló élelmiszerinfláció volt. Míg 2021-ben a magyar háztartások havi kiadásainak 19-20%-a ment el élelmiszerre, ez most már elérte a 30%-ot is. Mint azt Raskó György agrárközgazdász nemrégiben az Agrárszektornak kifejtette: az alapproblémát az jelenti, hogy 2024 decemberében egy négytagú magyar család az élelmiszervásárlásai során 45 ezer forintnak megfelelő adót fizetett be az áfából, a netából és a kiskereskedelmi különadóból, vagyis egy év alatt egy háztartás félmillió forintnyi adót fizet az élelmiszerek után.

EZ IS ÉRDEKELHET

A gazdasági elemzések szerint 2025 elején ugyanakkor az élelmiszerinfláció lassulása várható. Ennek fő oka, hogy a lakosság költési lehetőségei csökkennek, és az alapanyagárakon sincs komoly nyomás.

Jönnek a fiatalok a földekre?

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új kezdeményezése 16-18 éves fiatalok bevonását célozza meg a szezonális munkák során. Az igényfelmérés anonim kérdőív formájában történik, amelyet 2025. február 28-ig lehet kitölteni. Az eredmények alapján az Agrárminisztérium egy adatbázis és információs weboldal létrehozását tervezi, amely közvetlen összeköttetést biztosíthat a diákok és a foglalkoztatni kívánó mezőgazdasági vállalkozások számára. A rendszer egyben tájékoztatást is nyújtaná a foglalkoztatás jogszabályi kereteiről és lehetőségeiről. Ennek eredményeként jövőre potenciálisan nagyobb számban jelenhetnek meg a tizenéves fiatalok a mezőgazdasági termelés idényjellegű tevékenységeinél.

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. december 31. 14:06