Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
4000 kiskereskedelmi egység zárt be 2023 második félévében, így 100 ezer alá csökkent a boltok száma. Két évtizeddel ezelőtt még 37 százalékkal több, 157 ezer üzlet működött az országban. Részben érthetetlen, ami történik, mert a reálbércsökkenés idehaza megállt - reagált Antalffy Gábor Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) elnöke a Népszavának. Mint mondta, komoly koncentráció zajlik a kiskereskedelemben, és jól érzékelhető, hogy Magyarországon jelenlévő nagy kereskedelmi láncok hálózatfejlesztése megállíthatatlan. Az internetes kereskedelem a magyarországi bolthálózatra komoly hatást gyakorol, ahogyan a KISZOSZ elnöke is közölte, a parfümök, kultúrcikkek esetében a vásárlások jelentős részre már online működik.
A piac kisebb szereplői ezt a versenyt nem bírják
- tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelenleg is futó Magyar Falu-program a maga eszközeivel igyekszik erősíteni a kiskereskedelmet a kisebb településeken. Problémát jelent az is, hogy kevés a munkaerő a kiskereskedelemben, a multikkal szemben pedig nehézséget jelent a megemelkedett fizetések kitermelése. Egyéb olyan általános dolgok is problémát okozhatnak, mint az elszabaduló energiaárak, kiemelten az újonnan nagy mértékben emelkedő vízdíjak, melyet szintén nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak kitermelni a vállalkozók.
Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke hozzátette, hogy a hazai kisboltok döntő többségében elavult, nagy energiaigényű hűtőpultok működnek, amelyek rontják az eredményes gazdálkodást, és amelyek cseréjét fontos lenne megejteni. Az elmúlt években, az infláció miatt jelentősen növekedtek a bérleti díjak és a 2023-as reálbércsökkenés miatt kereslet visszaeséssel is meg kellett küzdeniük a kisboltok tulajdonosainak.
A KSH felmérése szerint tavaly az élelmiszerboltok száma elérte a 33 ezret. A kiskereskedelmi egységek száma 2023 júniusához képest 2,6 százalék, míg 2022 júniusához mérten 5,2 százalékkal lett kevesebb. A ruházati boltokban a csökkenés jelentősebb volt mert 2023 júniusa és december vége között számuk 6,5 százalékkal csökkent, míg 2022 júniusához mérten 10,6 százalékkal. Ilyen jellegű üzletekből 2023 decemberében 13 700-at tartottak nyilván. Komoly veszteségeket szenvedtek el a számítástechnikai és egyéb, iparcikkek csoportjába tartozó üzletek, amelyek száma fél év alatt 3,7 százalékkal, míg egy év alatt 7,9 százalékkal csökkent, így most 27 100 ilyen bolt van országszerte.
A hazai bolthálózat zsugorodása nem új keletű, és a tavaly történt események beleillenek az elmúlt évtizedek trendjeibe - vélekedett Antalffy Gábor. Németh László szerint azonban a kisboltok a kistelepülésekre szorulnak vissza, mert a városokban található nagy láncokkal szinte reménytelen versenyezni. A szakember szerint a kisboltok helyzetét nehezíti, hogy nagykereskedelmi kiszolgálásuk romlott az elmúlt években, így sok esetben kényszerülnek arra, hogy nagy láncok üzleteiből vásároljanak, szerezzék be áruikat, ám ez üzletileg nagyon nem nyertes pozíció.