Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az ukrán-orosz háború jelentős zavart okozott 2022-ben a globális mezőgazdasági piacokon. A háború februári kitöréséig ugyanis Oroszország is, Ukrajna is jelentős exportőr volt a gabonafélék, a búza, a kukorica, az olajos magvak, így különösen a napraforgó és a műtrágya terén - olvasható az Eurostat elemzésében. Fontos továbbá megemlíteni, hogy az energiaárakat jócskán felhajtották az Európai Unió orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének fokozatos megszüntetésére irányuló intézkedései. Ez azonban ugyancsak határozott lökést adott a legfontosabb mezőgazdasági termékek és inputanyagok árában bekövetkezett erőteljes emelkedésnek.
2021 harmadik negyedéve és 2022 harmadik negyedéve között a mezőgazdasági termékek uniós átlagára (kibocsátás) összességében jelentős, 30%-os emelkedést mutatott ugyanazon termékek kosarát illetően. Ez az áremelkedés további gyorsulását jelentette, ami 2021 Q2 és 2022 Q2 között egyébként is 25%-os volt. Különösen erős, 52%-os drágulás volt tapasztalható a gabonafélék, 49%-os a tojás, és 42%-os a tej esetében. Ugyanebben az időszakban a jelenleg a mezőgazdaságban felhasznált áruk és szolgáltatások (vagyis a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások) átlagára az EU egészében 35%-kal emelkedett ugyanazon "kosár" ráfordításai esetében, ami hasonló mértékű, 36%-os emelkedést jelentett, mint 2021 második negyedéve és 2022 második negyedéve között. Ezen a kosáron belül is jelentős áremelkedések voltak; a műtrágyák és talajjavító szerek uniós átlagára megduplázódott, összességében 101%-kal nőtt, az energia és kenőanyagok 60%-kal lettek drágábbak, de a takarmányok ára is jelentősen, 35%-kal emelkedett.
A vizsgált időszakban minden tagállamban nőtt mind a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások, mind pedig a mezőgazdasági termelés átlagos ára. A mezőgazdasági kibocsátás átlagárának növekedési üteme ebben az időszakban Magyarországon volt a legmagasabb 61%-kal, ezt követte Litvánia 54%-kal és Szlovákiában 46%-kal. A legkisebb növekedési ütemet 5-5%-kal Cipruson és Máltán, valamint 9%-kal Görögországban figyelték meg. A beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások átlagárának legjelentősebb növekedési üteme 73%-kal Litvániában volt tapasztalható, ezt követte 68%-kal Lettország és harmadikként 60%-kal Magyarország. A legkisebb, 13%-os növekedési ütemet Máltán mérték, ezt követte 24%-kal Dánia és 25%-kal Olaszország.