Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A források szinten tartására, megfelelő keretszabályokra és egyszerű feltételekre van szükség az új uniós agrárpolitikában - mondta el Nagy István tegnap Brüsszelben a Mezőgazdasági és Halászati Tanács ülésén. A szakpolitikáról csak a források ismeretében lehet dönteni, viszont a szabályok terén nehézséget jelenthet a program teljesülését mérő indikátorok és szankciók rendszere. Továbbá nem látjuk teljesülni azokat a célokat, amelyek az egyszerűsítést, a kiszámítható szabályozást vagy a nagyobb tagállami rugalmasságot szolgálják - fogalmazott a szakminiszter, aki szerint több kérdésben is vitákra lesz még szükség.
Miután az intézkedések csak több év alatt fejtik ki hatásukat, ezért nem célravezető az előrehaladást évenként mérni. Legfeljebb kettő, automatikus pénzügyi korrekcióval nem járó teljesítményértékelés készüljön a hét évben. A toleranciaszintet az eltérésben pedig 50 százalékra kellene emelni és a teljes időszakra értelmezni - javasolta a magyar szakminiszter.
A nem terület- vagy állatalapú intézkedéseknél nagyob rugalmásságot kellene biztosítani a tagállamoknak, a fajlagos összegek hét évre előre meghatározása ugyanis nehézségekbe ütközne, ami veszélyeztetné az éves teljesítmény elszámolásának való megfelelést. Ezeket a jogcímeket ki kellene venni a teljesítményértékelés hatálya alól, vagy legalább mérsékelni a nemteljesítéshez kapcsolódó jogkövetkemények súlyát - vetette fel Nagy István, aki összességében nagyobb rugalmasságot vár el a döntéshozóktól ahhoz, hogy elfogadható szabályok születhessenek az új rendszerben.
Az Agrárminisztérium közleményben hangsúlyozta: a tárgyalások során mindent megtesz annak érdekében, hogy az olyan intézkedések, mint a területalapú kifizetések, vagy a nagy munkaerő igényű ágazatok támogatását lehetővé tevő termeléshez kötött támogatások 2020 után is a magyar gazdák rendelkezésére álljanak. Ezen támogatásformák megőrzése, kiegészülve az agrárberuházásokat ösztönző vidékfejlesztési támogatásokkal nagyban hozzájárulhat a magyar agrárium további fejlődéséhez. Legalább ilyen fontos, hogy a lehető legegyszerűbben jussanak el a gazdákhoz az uniós források, ennek érdekében további tárgyalások szükségesek.
A témáról érdemes elolvasni a portfolio.hu cikkét is.