Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára az AKI adatai szerint 99,49 forint/kilogramm volt 2019 márciusában, 4 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát. Kiviteli ára pedig 94,86 forint/kilogramm volt, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 17 százalékkal emelkedett. Ennek hátterében a csökkenő tejpiaci kínálat áll. A Rabobank szerint az EU tejtermelése a takarmányszűke miatt - ami emelkedő takarmányköltséget hozott - 2019 első negyedévében 0,7 százalékkal mérséklődött. A költségnövekedéssel összefügg, hogy a tejhasznú tehenek száma 2018 végén 1,6 százalékkal esett az unióban az egy évvel korábbihoz képest. A közösség hét legnagyobb tejtermelő országa közül ötben csökkent az állomány.
Hazánkban az UHT-és az ESL tej áfája 2019. január 1-jétől 18 százalékról 5 százalékra mérséklődött. Az AKI PÁIR 2019 első tizenöt hetére vonatkozó adatai szerint az áfa-csökkentés után a 2,8 százalék zsírtartalmú, dobozos, tartós tej feldolgozói értékesítési ára 3 százalékkal, belföldi értékesítése 12 százalékkal nőtt 2018 első tizenöt hetéhez képest. Az 1,5 százalék zsírtartalmú, dobozos, tartós tej feldolgozói értékesítési ára pedig 4 százalékkal, a belföldi értékesítése 3 százalékkal emelkedett. Az áfa-csökkentésből eredő árdifferencia tehát leginkább a termelők és a feldolgozók zsebében landolt.
- magyarázza az agrárszektor.hu-nak Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: az áfa mérséklésének szándéka mögött eredetileg sem csak a fogyasztói árak csökkentése állt, hanem a piac tisztítása és az import fékezése, ami meg is valósult. Egyébként maguk a fogyasztók is tapasztalhatják már az árcsökkenést. Tavaly a negyedik negyedévben az ún. alsó áras, kupak nélküli, 1,5%-os zsírtartalmú UHT tejek ára 160-165 Ft/liternél kezdődött, idén pedig jellemzően 149 Ft/liter fölött alakultak. Az agrárszektor.hu tegnap az egyik áruházláncban már 145 forintért is talált egy ilyen UHT tejet.
A Rabobank projekciója szerint az unió tejtermelése2019 második negyedévében is csökkenő pályán lesz (-0,25%), növekedésre először a harmadik negyedévben van kilátás, amikor 0,5 százalékkal, a negyedik negyedévben pedig 0,75 százalékkal nőhet a tejelőállítás. 2020 első fél évében 0,6 százalékkal lehet több tej a tartályokban, mint egy évvel korábban. Ugyanekkor a globális tejtermelés kissé gyorsabb ütemben bővül. 2019 második negyedévében ugyan nem változik számottevően, de a harmadik negyedévben 0,3 százalékkal, a negyedik negyedévben 0,4 százalékkal nő, és 2020 első két negyedévében egyaránt 0,9 százalékkal kerülhet több tej a piacra az előző év azonos időszakához képest. Jövő év elején tehát már kevésbé lesz jó világ a tejtermelőknek.