Győrffy: szégyen és tragikus, amit a CBA, a Coop és a Reál csinál

agrarszektor.hu
Továbbra is lobbizik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azért, hogy az UHT és a hosszan eltartható tejek (ESL) áfája is 5 százalékra csökkenjen. Győrffy Balázs, a szervezet elnöke "szégyennek és tragikusnak" nevezte, hogy a magyar tulajdonú üzletláncok - a CBA, a Coop és a Reál - nem jelentek meg a tejpiacról tartott NAK-egyeztetésen, ahol a tejfelvásárlási árak emeléséről volt szó. Ha az árak nem nőnek, a termelők külföldön adják el a tejet, itthon pedig hiány alakulhat ki.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A NAK szükségesnek tartja, hogy a kormány szélesebb körű tejpiaci áfacsökkentést hajtson végre - derül ki a köztestület közleményéből. Mint ismert, a jövő évtől csak a friss tejek áfája mérséklődik 18-ról 5 százalékra, ezért a kamara tovább lobbizik annak érdekében, hogy az UHT és az ESL tejek áfája is 5 százalékra csökkenjen.

A NAK azután jelentetett meg közleményt, hogy a termelők, a feldolgozók és az áruházláncok a köztestület szervezésében ma egyeztetést tartottak a tejpiaci helyzetről, illetve a nyomottnak tartott hazai tejfelvásárlási árak növeléséről. A megbeszélésen az ALDI, az Auchan, a Lidl, a METRO, a Penny, a Tesco és a Spar képviseltette magát, de a magyar tulajdonú CBA, COOP és Reál nem jelent meg. A NAK közleménye szerint Győrffy Balázs "szégyennek és tragikusnak" nevezte, hogy a magyar áruházláncok a megbeszélésen nem vettek részt.

Az egyeztetésen egyetértés született arról, hogy tarthatatlan a mai 70 forintos kilónkénti hazai tejfelvásárlási átlagár, miközben az exportárak már 110 forint körül mozognak. Ha a belföldi tejárak nem nőnek, fennáll a veszélye annak, hogy a termelők az itthoni értékesítés helyett külföldön adják majd el a tejet, ez pedig a hazai piacon tejhiányt idézhet elő. A gazdálkodók azt sem zárják ki, hogy újabb demonstrációkat szerveznek, ha az árviszonyok továbbra sem normalizálódnak.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?