Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Kína-USA kereskedelmi háború következtében 2019 első nyolc hónapja alatt csaknem felére esett vissza az USA-ból Kínába importált összes tejtermék mennyisége előző év azonos időszakához képest. A rendelkezésre álló adatok alapján a kereskedelmi konfliktus nyertese Ausztrália és Új-Zéland, amelyek összes tejtermékexportja mindegy negyedével növekedett Kína irányába, míg az EU exportnövekménye is a 20%-ot közelíti.
Az uniós tagországok kínai exportját vizsgálva Németország, Írország és Lengyelország profitált a leginkább, ezen tagállamok voltak képesek a legnagyobb arányban megnövelni a Kínába irányuló tejtermék exportjukat. Az egyes tejtermékeket külön vizsgálva, Kína az USA-ból származó tejporimportját szinte teljes mértékben megszüntette, és Ausztráliából, illetve Új-Zélandról pótolta a mennyiségeket. Ugyancsak jelentősen, csaknem 50%-kal csökkent a sajt USA-ból származó importja, amelynek ellensúlyozására Új-Zéland mellett az EU-s (Hollandia, Németország, UK) export is nagymértékben növekedett. Vajnál csökkent 2019/2018 viszonylatában az új-zélandi import, míg a növekedés leginkább az EU tagállamait érinti. A tej esetében 2019. év összességében valamennyi relációban növekedést mutat, az egyedüli kivétel a top-10 importőr közül Franciaország, ahonnan csökkent az import. (Forrás: Clal)
A hazai felvásárlási ár az augusztusi 1,5% növekedést követően szeptemberben további 2%-kal javult és elérte a 100,48 Ft/kg--ot. A kiviteli ár az előző hónap visszaesése után szintén emelkedett, 6%-ot javulva már 112,20 Ft/kg. A két ár közötti különbözet több mint 10%. A szeptemberi kiviteli ár gyakorlatilag megegyezik a 2018. évivel, míg a felvásárlási ár egy év alatt 8%-ot javult. Mind a felvásárolt, mind a kivitt mennyiség növekedett 2018. évhez képest, a kiviteli arány 10%. 2019. I-IX. hónapjának felvásárlása 1%-kal elmarad, kivitele 12%-kal meghaladja a 2018. évi mennyiségeket. (Forrás: AKI)
Az EU-28 átlagára szeptemberben, immár harmadik hónapja nem mutat csökkenést, havi 0,3-0,4%-os emelkedéssel stabilan a 33,5-33,8 eurocent/kg árszinten mozog. A szeptemberi átlagár ugyanakkor az egy évvel korábbi árat nem éri el, az elmaradás 3%-os. Eközben a spot piaci árak a szeptemberi jelentősebb emelkedést követően októberben enyhébb mértékben, de tovább javultak. A fölözött tejnél 4, a teljes tejnél 0,5%-os volt a növekedés előző hónaphoz mérten. A fölözött tej spot árának egy év alatti növekedése ezzel több mint 40, a teljes tejé pedig közel 5%-os. (Forrás: MMO, Clal)
A vizsgált tejzsíralapú termékek közül a vajnál és a tejszínnél az előző hónap emelkedését követően 2019 októberében tovább javultak az árak, mérsékelt, 1-1%-os növekedéssel.A sajt árában októberben sem történt változás, az ár harmadik hónapja stabilan a 3,08 eurocent/kg szinten áll. Az egy évvel korábbi árakat tekintve a tejszín árának elmaradása már csak 15%-os, míg a vaj ára 25%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbi árnál. Mindeközben a júliusig folyamatosan az előző évi árszint felett mozgó sajtár már 5%-kal a 2018. októberi ár alá esett. (Forrás: Clal)