Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A világon sok ember számára a hús még mindig luxuscikknek számít, amelynek fogyasztása nagyban függ a jövedelemtől. A gazdagabb országokban is megfigyelhető olyan tendencia, hogy csökken az egy főre jutó húsfogyasztás, ugyanakkor előrejelzések szerint a fogyasztás 2028-ig további 13 százalékkal nő majd.
A hazai statisztikák szerint az egy főre jutó hazai húsfogyasztás az 1980-as években érte el a csúcsot 80 kilogramm feletti mennyiséggel, de ez a háztartásokban 2010-re már 55-60 kilóra csökkent.
Ezután többször ismétlődő fogyasztásélénkítő kampányok ellenére 60-70 kiló között mozgott és az utolsó statisztikai felmérés fejenként 68,6 kilogrammos húsfogyasztást mutatott. Úgy tűnik Magyarországon újra mennyiségi visszaesés tapasztalható és a nagy kérdés, hogy a piaci, az ár-és lakossági jövedelmi viszonyok mikorra normalizálódhatnak.
A fogyasztói kedv csökken, de összeségében növekvő kereslet
Az Európai Bizottság 2021-2031. közötti időszakra vonatkozó középtávú előrejelzése szerint a világ húsfogyasztása várhatóan továbbra is évi 1,4 százalékkal fog növekedni a növekvő népességnek és a fejlődő országok magasabb jövedelem szintjének köszönhetően. Világszinten pedig a jelenlegi 37,3 millió tonna mellett további 3,4 millió tonna húsimportra lesz szükség ahhoz, hogy számos országban a hazai fogyasztás és termelés közötti különbség kiegyenlíthető legyen.
Kína a Föld legnépesebb országaként a világ húsfogyasztásának csaknem egyharmadát adja, és emellett az elmúlt 20 évben a fogyasztás növekedésének egyharmada is Kínához kötődik, ennek ellenére az itteni egy főre jutó fogyasztás még mindig kevesebb mint a fele az amerikainak, ahol több mint 100 kilogramm az egy főre jutó fogyasztás.
Előreláthatóan a kínai kereslet tovább fog növekedni, de jóval lassabb ütemben, főleg a 2030-tól várható csökkenő népesség miatt és az elhízással kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt.
Szakértői vélemények szerint Afrikában és Ázsiában a hús iránti igény nagyobb lesz, mint a hazai termelés, ezért az import valószínűleg növekedni fog, különösen a szubszaharai térségben. Kínán kívül a húsimport globális növekedését azonban nagyrészt Ázsia fogja vezérelni.
Felmérések szerint a régió egésze 2029-re várhatóan a világkereskedelem mintegy 56 százalékát teszi majd ki. Becslések szerint akár 10 százalékkal is csökkenhet az egy főre jutó húsfogyasztás Nyugat-Európában és Észak-Amerikában a következő 10 évben.
Németországban az idén egy főre jutó 52 kilogrammos húsfogyasztás a 2021-es szinthez képest mintegy 4,2 kilogrammal csökkent, és ezzel alacsonyabb, mint bármikor a számítások 1989-es kezdete óta.
A világban megfigyelhető főbb tendenciák nem vonatkoznak egyformán minden hústípusra. Általánosságban míg a marha- és bárányhús aránya a teljes fogyasztáson belül csökken, az emberek egyre több sertés és baromfihúst fogyasztanak. Szakértői megállapítások szerint a következő évtizedben a globális fogyasztásnövekedés mintegy felét egyedül a baromfi fogja kitenni. A becslések szerint a sertéshús a következő évtizedben a növekedés mintegy 28 százalékát teszi majd ki, elsősorban az ázsiai fogyasztás növekedésének köszönhetően.
Az országos sertéspiaci helyzetkép
A belföldi húsfogyasztás körülbelül 44 százaléka baromfihús, emellett jelentős a sertéshús fogyasztása is. Míg az egy főre jutó éves baromfifogyasztás az utóbbi időszakban elérte a 33-35 kilogrammot, a második helyre szoruló sertéshúsé a keresletösztönző kampányok eredményeként 30 kilogramm körül mozog.
Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 925 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2023 augusztusában, ami 21 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 25 százalékkal volt magasabb ugyanebben az összehasonlításban. A KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 17 százalékkal, a sertéscombé 20 százalékkal nőtt ugyanekkor.
10 év távlatában világszinten 15 százalékkal több baromfihúsra lesz kereslet
A magyarországi állatitermék-előállítás 57 százalékát teszi ki a baromfihús termelése. A hazai fogyasztás mellett jelentős exportpotenciállal is bírunk szinte minden baromfifaj esetében. A nyár során amikor baromfihús fogyasztásösztönző kampány indult a helyettes államtitkár Tarpataki Tamás beszélt arról is, hogy:
Baromfihúsból Magyarország önellátottsági szintje mintegy 160-180%, azaz a belföldi fogyasztás kielégítésén túl jelentős exporttermék is ez az élelmiszer. Mint fogalmazott, 10 évre előre tekintve világszinten 15 százalékkal több baromfi húsra lesz kereslet, azaz az ágazat számára adott a fejlődési tér, ugyanakkor a verseny éles, és a magyaroknak ebben a környezetben kell helytállniuk.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 23,4 százalékkal 498,38 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 28,9 százalékkal 687,27 forint/kilogrammra emelkedett 2023 első harmincnyolc hetében 2022 azonos időszakához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint 265,3 euró/100 kilogramm volt az egész csirke uniós átlagára 2023 első harminchét hetében, ami 5,8 százalékos növekedést jelent az előző évihez viszonyítva. A magyaroroszági ár 22,4 százalékkal 968 forint/kilogrammra emelkedett ugyanebben az összehasonlításban.
A csirkemellfilé feldolgozói értékesítési ára 9 százalékkal 1958 forint/kilogrammra, a csontos csirkemellé 0,5 százalékkal 1318 forint/kilogrammra, a csirkemell (összesen) ára 9 százalékkal 1930 forint/kilogrammra, a csirkecombé pedig 11,1 százalékkal 910,9 forint/kilogrammra emelkedett 2023 első harmincnyolc hetében 2022 azonos időszakához képest.
Tőlünk távolabb is jelentős változások
Az USA-ban például az elmúlt 30 évben az egy főre jutó marhahúsfogyasztás mintegy harmadával csökkent, míg a baromfihúsé több mint kétszeresére nőtt. Ez többek között a baromfihús árelőnyének és alacsonyabb zsírtartalmának köszönhető.
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) szeptemberben megjelent előrevetítése szerint az USA marhahústermelése 7 százalékkal csökkenhet 2023 harmadik negyedévében a 2022. július–szeptemberihez képest. Az USDA szakértői a hízóbika termelői árának 45 és a vágótehén árának 25 százalékos emelkedésére számítanak ugyanekkor. A belső fogyasztás 4 százalékkal, a marhahúsexport 19 százalékkal lehet kevesebb, míg a marhahúsimport 14 százalékkal növekedhet. Az USDA adatai szerint az Egyesült Államok marhahústermelése 4 százalékkal, borjúhústermelése 11 százalékkal csökkent 2023 január–augusztusában 2022 január–augusztusához viszonyítva.
A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 2023 január–júniusában 1 százalékkal maradt el a 2022 azonos időszakitól. Magyarország élőmarha-importja 23 százalékkal nőtt. A marhahúsexport mennyisége 9 százalékkal, értéke 7 százalékkal csökkent. A marhahúsimport volumene 20 százalékkal, értéke 8 százalékkal esett vissza a megfigyelt periódusban.
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2023 január–augusztusában a szarvasmarha vágása 10 százalékkal csökkent 2022 január–augusztusához képest. Az összes vágás több mint kétharmadát adó tehenek vágása 8,5 százalékkal volt kevesebb.
Az AKI PÁIR adatai szerint a fiatal bika termelői ára 820 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2023 szeptemberében, 5 százalékkal emelkedett 2022 azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágóüsző ára 3 százalékkal, a vágótehéné 19 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. A KSH adatai szerint a marharostélyos fogyasztói ára 20 százalékkal (4660 forint/kilogramm) haladta meg 2023 augusztusában az egy évvel korábbi árat.