Legyen Ön is EARLY BIRD - Agrárium 2025 konferencia
A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján Magyarország a nemzetközi piacról 2024. január-november közötti időszakban mintegy 28,1 ezer tonna héjas tojást vásárolt, ami 13%-os csökkenés az előző év hasonló időszakához viszonyítva - olvasható az Agrárközgazdasági Kamara (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) legújabb jelentésében. A fenti mennyiségen belül pedig csaknem 4%-kal több, 18,8 ezer tonna friss tojást szállított be. A héjas tojás exportja 2%-kal 10,7 ezer tonnára emelkedett, melyből a friss tojás kivitele a korábbinál 13%-kal kevesebbet, összesen 1,1 tonnát tett ki 2024. január és november között. Az ágazatban a húsvéti és karácsonyi időszakban szokott megemelkedni az import, ilyenkor jellemzően Szlovákiából és Lengyelországból szállítanak be tojást és tojásterméket hazánkba.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 65,51 forint/darab volt 2025 első négy hetében, ami 19,5%-kal múlta felül a 2024. év azonos időszakának átlagárát. Az M méretosztályú, dobozos tojás csomagolóhelyi ára 19,7%-kal 67,55 forint/darabra, az L méretosztályú, dobozos tojásé 16,8%-kal 80,06 forint/darabra emelkedett. Az M-es tálcás tojás csomagolóhelyi ára 20,4%-kal 59,12 forint/darabra, az L-es tálcás tojásé 14,4%-kal 66,04 forint/darabra nőtt. A mélyalmos tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 72,81 forint/darab volt 2025 első négy hetében, ami 16,6%-kal magasabb a 2024. év azonos időszakának átlagáránál.
Pákozd Gergely, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének (Tojásszövetség) alelnöke az Agrárszektornak nemrég úgy nyilatkozott, hogy a 2024-es év - legalábbis annak első fele - még az aktív kormányzati beavatkozás éve volt a hazai tojáságazat számára, mert ekkor még érvényben volt a boltok számára a bruttó beszerzési áron történő értékesítés előírása. Ez azt jelentette, hogy a boltnak annyiért kellett adni a tojást, amennyiért megvették, nem realizálhattak rajta hasznot. Ez nyáron került kivezetésre, vagyis ekkor szabadult fel a piac olyan szempontból, hogy akkor újra a piaci viszonyok, illetve a kereslet-kínálati viszonyok kezdték el befolyásolni az árat - tette hozzá a szakember.
A Tojásszövetség alelnöke beszélt arról is, hogy a tavalyi év során nagyon komoly visszaesést láttak az ágazatban, valamint egy olyan súlyos madárinfluenza-járvány érte el Európát és benne Magyarországot is, amelynek hatására itthon is, regionális szinten is jelentős termelőállományok estek ki.
Pákozd Gergely elmondta, hogy az év elején, az ünnepek utáni időszakban rendszerint visszaesés tapasztalható a hazai keresletben. Ennek oka, hogy karácsony környékén akár 30-40%-kal is megnövekedhet a keresleti forgalom. A szakember hozzátette, hogy
január első hetei ennek megfelelően alacsonyabb forgalommal mennek, ettől függetlenül az állományok termelnek, tehát a készletek gyűlnek, és ilyenkor jellemzően látunk egy visszarendeződést a piacon az árban, tehát létrejön egyfajta korrekció. Azt viszont, hogy ez milyen mértékű lesz, azt mindig nagyon nehéz megmondani.
Világszerte egyre nagyobb az igény a tojás iránt
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) januárban megjelent előrevetítése szerint az USA tojástermelése 4%-kal mérséklődhet 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, ugyanakkor éves szinten 1%-kal emelkedhet. Az egy főre jutó tojásfogyasztás csaknem 4%-kal maradhat el az idei év első negyedévében, míg 2025-ben 1%-kal múlhatja felül a tavalyi évi mennyiséget.
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 27%-kal 98 ezer tonnára nőtt 2024 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az import háromnegyede Ukrajnából és az Egyesült Királyságból származott. A közösség tojás- és tojástermékexportja 11%-kal 304 ezer tonnára emelkedett 2024. január-októberben az előző év azonos időszakához képest. Az unió legnagyobb célországai: az Egyesült Királyság (41%-os részesedés az exportból), Japán (17%-os részesedés) és Svájc (12%-os részesedés) együttesen 213 ezer tonna tojást és tojásterméket vásároltak a közösségtől a 2024. év első tíz hónapjában. Svájcba 4%-kal csökkent a kivitel, míg az Egyesült Királyságba 5%-kal, Japánba pedig 11%-kal nőtt a megfigyelt periódusban. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 232 euró/100 kilogramm volt 2025 első négy hetében, ami csaknem 3%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.