Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Míg Európa-szerte egyre nagyobb gondot jelent a Kínából beáramló hamisított méz, a hazai piacot az elmúlt évek intézkedéseinek köszönhetően sikerült megtisztítani a silány minőségű áruktól, és a boltok polcain döntően csak eredeti mézek közül válogathatnak a vásárlók - írja a Magyar Nemzet. Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában jelezte: nehéz a hamisított mézek laboratóriumi azonosítása, ezért hazánk 2015-től kezdődően számos intézkedést vezetett be a magyar mézpiac megtisztítása érdekében. A hatóságok azóta is fokozottan ellenőrzik ezt a termékcsoportot, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) mintavételi eljárása pedig a kiskereskedelem mellett a mézkiszerelő üzemek telephelyeire is kiterjed. A vállalkozókra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség a mai napig él, az így kapott információk alapján pedig biztosra vehető, hogy kínai eredetű mézszállítmány közvetlenül nem érkezik hazánkba ugyanakkor a tárcavezető szerint a magyar piacon kapható import mézek legtöbbje Ukrajnából származik.
Annak érdekében, hogy a hamisítványokat laboratóriumi ellenőrzéssel minél könnyebben ki lehessen szűrni, hazánk csatlakozott az Európai Bizottság mézmintavételi programjához. Emellett elindult a Nébih mézhamisítás elleni projektje is, amelynek részeként folyamatban van a magyar autentikus mézadatbázis kialakítása. A laboratóriumi vizsgálatok hatékonysága ennek köszönhetően a jövőben tovább javul majd. A minőségi magyar méztermelés védelmét és a mézhamisítás elleni összehangolt fellépést a Nébih és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület együttműködése segíti.
Az európai mézválság ugyanakkor így is érinti a magyar méhészeket, ezért az agrárkormányzat nemrég egy több pontból álló uniós intézkedési csomagra tett javaslatot. Ennek egyik legfontosabb eleme a mézek eredetjelölésének szigorítása, így a fogyasztók a tényleges származási hely feltüntetése mellett választhatnak a különböző termékek közül. A tárcavezető szerint a minisztérium tervei közt szerepel a Magyar Élelmiszerkönyv ilyen irányú módosítása is. Az intézkedés célja javítani a magyar mézek piaci helyzetét itthon és az unióban egyaránt. A lépés a fogyasztóknak is kedvezne, hiszen a termékek csomagolásán pontos tájékoztatást találhatnak a méz termőhelyével kapcsolatban.