Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A boltok polcain kínált élelmiszerek csaknem 12 százaléka bio minősítésű Dániában, ami a világon a legnagyobb bioarányt jelenti a kereskedelemben. Az organikus termékek egyharmada friss áruként kerül a fogyasztók elé. A legnagyobb értékben forgalmazottt biotermékek a következők: sajtok, répa, zabpehely, joghurtok, növényi olajok, tej, banán, lisztek, tojás, bébiételek és csecsemőtápszerek, narancs.
Egy főre vetítve a svédek után a dánok költenek a legtöbbet bioélelmiszerekre, 280 dollárt (84 ezer forintot) egy évben. A legkevesebbet - fejenként kevesebb mint 15 dollárt (4500 forintot) - Európa keleti felén adnak ki az emberek bioélelmiszerekre.
Az ökológiai gazdaságokban előállított élelmiszerek jellemzően 50 százalékkal drágábbak a hagyományosnál. Kiugróan magas az ára a vörösáfonyának (213%-kal a hagyományos termék ára felett), a lencséknek (+132%), a csicseriborsónak (+116%), a diónak (+82%), de a biotojás is 66%-kal drágább a normál változatnál.
A fogyasztáshoz mérten nem rendelkezik sok ökogazdálkodásba vont termőterülettel az ország, ezen földek részaránya alig 11 százalékos a termelésben (280 ezer hektár), igaz, ez is duplája az európai átlagnak. 4000 gazdaság foglalkozik valamilyen biotermék-előállítással. A legtöbben biogabonaféléket termelnek, őket követik azok, akik pillangósokkal, vetőmaggal, friss zöldség-gyümölccsel, sertés-, marha- vagy baromfi-előállítással, tojás- vagy tejtermeléssel keresik a kenyerüket. Jellemző a közvetlen értékesítés, vagy a helyi boltokba való beszállítás.
A biotermékekből a külföldi piacokra is jut, noha az ország behozatalra is szorul ezekből. 2018-ban 443 millió dolláros (132,9 milliárd forintos) exportot bonyolított Dánia biotermékekből, elsősorban Németországot megcélozva (42%-a a kivitelnek). További 16%-nyi áruérték Svédországban landolt, és 10% eljutott Kínáig is. A behozatal csak azokból a biotermékekből számottevő, amelyeket klimatikus okokból nem tudnak saját maguk megtermelni (pl. grépfrút, batáta, bor, szója).